Bağışlamanın Paradoksudur Bu!/ *The Underground Railroad (TV Mini Series 2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Seni Alçak, Talihsizlik Verdin Bana!”

İstanbul’da yaşayan Sefarad şarkıcıları Janet & Jak Esim tarafından seslendirilen “Yo Era Ninya” adlı müzik, İspanyol ezgileri 2005 tarihli albümünde yer alan şarkı için hazırlanmış bu müzik videosunu sabaha bıraktım. Kültür ve katı gelenekleriyle Sefaradlar, İspanyol lehçesi olan Ladino dilini konuşurlarmış fakat günümüzde Ladino dili artık konuşulmamakta ve unutulmaya yüz tutmuş. 1492 sonrası İspanya ve Portekiz’den sürülen Yahudilerin bir kısmı Osmanlıya sığınmış. Bu sürgün ve göçebe halka “Sefardi” denilmesi ile Sefarad müziğinin temeli oluşmuş ve bugün için seçtiğim müzik de bu eşsiz ezgilerinden biri olarak göçe zorlanan tüm halklar ve ruhlar için gelsin.

“Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır.”

Paulo Coelho

Ayrı düşünce sevdiklerimizden zaman farklı akmaya başlar ve her an bir başka farkındalıkla, gölgelerde saklanan ruhumuz da dahil tüm kötüleri ve kötülükleri bağışlattırır bize. Seni affederim ancak seni affeden beni affetmem çok zamanımı alır ve o gün özgür olurum. Bağışlamanın paradoksu denir buna.

*ASLI’NIN DİZİ ÖNERİSİ…

Dizi adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Underground Railroad (TV Mini Series 2021) : Yazar Colson Whitehead tarafından kaleme alınan The Underground Railroad 2016 adlı romanından uyarlamadır. Yaratıcısı ve yönetmeni Barry Jenkins. Amerikan yapımı, fantastik tarihi savaş drama televizyon dizisidir. Amazon Prime ürünüdür. Oyuncular Thuso Mbedu, Chase Dillon, Joel Edgerton. Dizi , Primetime Emmy, Altın Küre Ödülü dahil 7 galibiyet, 64 adaylık ödülü kazandı. Eser 10 bölümden oluşan ilk sezon ile Mayıs 2021 tarihinde yayına girmiştir.

Güney Amerika’da kölelikten kurtulmaya çalışan Afrikalı Amerikalıların 1800’lerde geçen kurgusal bir hikayeyi konu alır. “Yeraltı Demiryolu” tabiri Aslı’nda Afrikalı-Amerikalıların özgürlüğe kaçmalarına yardımcı olacak kölelik karşıtı kişiler tarafından oluşturulmuş gizli yollar ve güvenli evlerden oluşan bir ağı tanımlar. Ancak romanda ve dizide, raylar ve tünellerle oluşturulan gerçek demiryolu olarak karşımıza çıkar. Yapımda, Georgia’dan köleleştirilmiş bir kadının, özgürlüğe giden yeraltı trenine binmek için mücadelesine tanık olacağız.

Mevcut düzenin doğamıza uygun olmayan tarafından kurtulmaya niyet ettiğimizde çıkışa gidebileceğimiz yardımcılar ve yollar önümüze çıkar, elimizden tutar ve bizi olmak istediğimiz topraklarımıza ulaştırırlar. Her yolculuk ferahlatıcıdır ve fakat her doğum gibi acılarla yeni yaşama geçeriz. Ve o ilk nefes gibi sonradan rahatlatıcılığını kavrarız. Tüm yolculukta olanlara feyz olmasını dilerim, gel diziyi izleyelim!

Aslı’nın Dizi Önerisi…

”İnsanlar yılanlardan daha zehirlidir.”

John Steinbeck

Ah insanlarım..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s