Umutlu Mavi Gökyüzü!/ *Angels & Demons (2009)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Saatte Yüz Mil Hızla Kalbini Kırdım!”

Fransız grup Requin Chagrin tarafından seslendirilen Bye Bye Baby (2021) albümünden “love” adlı şarkının müzik videosuna yüreğimi bıraktım. Serde gençlik olunca çok hızlı olabiliyorsun. Yaş aldıkça uslanıyorsun. Yavaşlamanın ve sakinliğin kıymetini hatırlamamız, yaşanan deneyimlere faydası olur umarım.

(MV, Alma (2018) short film sekanslarıyla hazırlanmış. Yönetmeni Kevin Kessels, St. Joost Sanat ve Tasarım Okulu mezuniyet proje filmidir. 20 dakika süren filmin tamamı için youtube linkini bıraktım. imdb linki ve Breda‘daki okulun linklerini de inceleyebilirsin. Hollanda yapımı, dram kısa filmi, ailede ihmalin bir kısa kesitini anlatır. Ve bu genç kız da umudunu bulur umarım…)

“Hadi renkler arasında maviyi bulalım. Umuda açılan kapının rengini. Nicedir siyahlara benziyoruz. Hadi bugün mavi olsun rengimiz.”

Gülten Alp

Maviyi ve temsili umudu hatırlayalım biz yine de… Tuhaf müdahalelere maruz kaldığımız bugünlerde, dışımızda tutunacağımız sağlamlıklara ulaşamayabiliriz. O halde içimize yönelip, kendi kendimize destek olmanın bir yolunu bulalım; bu yolu gösterebilir mi mavi gökyüzü? Umudu bulabilir miyiz yine?

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Angels & Demons (2009) : Yazar Dan Brown tarafından kaleme alınan kitap serilerinden uyarlanan film serileri ve televizyon dizisi, roman serilerinden farklı kronolojik sıraya sahiptir. Bu filmler Da Vinci Şifresi (2006)Melekler ve Şeytanlar (2009)Cehennem (2016) ve Lost Symbol (2021) dizisidir. Kurgusal karakter Robert Langdon serileri olarak da anılır. Serinin ikinci filmi, Angels & Demons 2000 adlı romanından uyarlama ve The Da Vinci Code (2006) yapımın, devam filmidir. Amerikan İtalyan ortak yapımı, gizem gerilim filmidir. Yönetmen Ron Howard, senaristler Akiva Goldsman, David Koepp . Oyuncular Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor. Eserin devam filmi Inferno (2016) olarak takip eder. Yapım 1 galibiyet, 5 adaylık ödülü kazandı. Film, 138 dakika sürer.

Papa öldüğünde, sırayla 4 adayın da cinayete kurban gitmesi nedeniyle profesör Robert Langdon‘dan yardım istenir. Profesör, katilin İlluminati adını anımsatan ipuçlarını takip eder. Ancak kitaptan farklı bir anlatıyla hızla akan senaryoda Profesör, kardinallerin saat 20:00’den itibaren öldürülmesini ve takip ederek Vatikan Şehri’ni anti madde ile havaya uçurulmasını engelleyebilecek midir?

“Savaştayız! Güçlü olmamız gerektiğinde ise zayıfız! Bilimin yaratma gücünü talep etmesine izin verilirse, Tanrı’ya ne kalır?”

Angels & Demons (2009)

İlk üç yapım; film, son yapım; dizi olarak yayınlanmış olup birer birer tanıtmaya devam ediyorum: 2006’da bu kitabın satışını durdurma kararı alınır, Da Vinci Şifresi filminin gösterimini yasaklanır ve ardından iki eyalet yüksek mahkeme kararıyla yasakları kaldırılır.

The Da Vinci Code (2006): Yazar Dan Brown‘ın The Da Vinci Code 2003 adlı romanından,

Angels & Demons (2009): Yazar Dan Brown‘ın Angels & Demons 2000 adlı romanından,

Inferno (2016): Yazar Dan Brown‘ın Inferno 2003 adını taşıyan romanından,

The Lost Symbol (TV Series 2021): Yazar Dan Brown‘ın The Lost Symbol 2009 adlı romanına dayanan uyarlamalar ile ilgili içerikler yayına girdi, imdb sayfalarına ulaşan linkler, aslinda.blog sayfama yönlendirildi. (imdb sayfasına açılan linkler içerik sayfalarımdan ulaşılabilir.) Romantik anlatımlarımı sevenlere biraz sabır diliyorum, bu güzel serinin hatırına… Kitap sayfaları wikipedia linkine bağlıdır, tıklayarak bilgi sahibi olabilirsin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Tanrım, onları affetme! Çünkü ne yaptıklarını biliyorlar…”

Vladimir Jankelevitch

Diyeceklerim bu kadar.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s