Kadınların Sathı Müdafaası!/ *Battle for Sevastopol (2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Terk Edilmiş Yoldan Kim Gidecek?”

Çok yönlü sanatçı Rus Polina Gagarina tarafından seslendirilen “Kukushka” adlı şarkı, guguk kuşu hikayesini anlatır. Çünkü guguk kuşları yumurtalarını başka kuşların yuvasına bırakır ve yuva sahibi diğer dişi ise yavru kuşunu büyütür. Bugün önerim olan film Battle for Sevastopol (2015) ile metafor olarak sevdiği adam tarafından verilen yumurtanın (oğlu) tek başına büyütmesine ithaf eder. Avucum yumruk oldu

“Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı!”

Elie Wiesel – A-7713

Küçücük bir kadın, kocaman adamların savaşında ne yapabilir ki? Adil olmaktan çok uzak bir platform olan savaşta tarafsız kalabilir misin. Sanırım sathını belirler ve yaşamın gerekliliklerini yerine getirirsin. Bundan başka bir yol var mı bilmiyorum. Seyirci olmanın adil alanında kalmanın ve taraf tutmamayı becerebilme yeteneğimiz var mı bilmiyorum.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Battle for Sevastopol (2015) : Rusça orijinal ismi Битва за Севастополь (Bitva za Sevastopol) ancak Ukraynaca olan film “Незламна 2015” olarak lanse edilmiştir. Yönetmen Sergey Mokritskiy, senaristler Maksim Budarin, Max Dankeviç, Leonid Korin. Oyuncular Julia Peresild, Evgeniy Tsyganov, Oleg Vasilkov. Ukrayna Rusya ortak yapımı, biyografik savaş romantik dram filmidir. Yapım 7 galibiyet, 22 adaylık ödülü kazanmıştır. Türkçeye Sivastopol Savaşı 2015 olarak tercüme edilmiştir.

1941 – 1942 yıllarında Odessa kuşatması ve Sivastopol kuşatması olarak bilinen savaşta, keskin nişancı tüfeği sniper rifle kullanma yeteneğinden dolayı “Lady Death” denilen Lyudmila Pavlichenko adlı genç kadının Kızıl Orduya alınması ve  tarihteki en başarılı kadın keskin nişancı unvanını almasına neden olan olayları konu alır. (Mavi kelimelerin ilgili linklere açıldığını tekrar hatırlatırım.)

“Beyler, 25 yaşındayım ve şimdiye kadar 309 faşist işgalciyi öldürdüm. Beyler, uzun süredir arkamda saklandığınızı düşünmüyor musunuz?”

Battle for Sevastopol (2015)

Film senaryosunda yapılan değişiklik ile farklı bir çehresine odaklanılan Lyudmila, savaşa gittiğinde evli ve bir oğlu varmış. Kurgunun sadece savaşa odaklanması sonucu değiştirmiyor. Bir kadının gücünü gözler önüne seriyor. Hattı müdafaada değil sathı müdafaada olan bu gösterim, olumlu eleştiriler almasına sebep olan sinematografik gücünü de izleyelim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Biraz merhamete ihtiyacımız var bizim. Biraz samimiyete, biraz anlayış, biraz da gerçek sevgiye. Ve tertemiz bakan çocuk gözlerine….!”

Uğur Gökbulut

Merhamete ihtiyaç duyulan bugünlere gelsin bu söz de…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kadınların Sathı Müdafaası!/ *Battle for Sevastopol (2015)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s