Farz Et Yasasının Gerçeği!/ *Downsizing (2017)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Orada Olmadığımı Farz Et, Kayboldum Farz Et!”

Polonyalı müzisyen grup L’or tarafından seslendirilen “Nikt” adlı şarkının adı Lehçedir ve hiç kimse anlamına gelir. Artık hiç kimseyi dinlemiyorum, hiç kimse konuşmuyor… Sahneye yok oluşun hafifliğiyle müziğin ağırlığı girer ve yağmurlu cuma akşamında tekrar özünle buluşursun. Toprağına sığınır, nemli ve karanlığın üşüten yanına sıkıca sarılırsın. Soğuk, hiçleştirir her şeyi, ve kendine kadar tümünü unutursun.

“Öyle bir sahne ki bu; anladık, sevdik ve unuttuk her şeyi…”

Edip Cansever

Çünkü bilirsin ki, zamanın ve yaşamın döngüsü son bulmaz. Güneş ısıtıp, kırılınca kabuğun, fışkırırsın gömüldüğün kahverengiden, yemyeşil, capcanlı ve pasparlak! Ve anlarsın ki, ölümüm zıttıdır yaşamak. Unutuluşun karşıtıdır tekrar, yeni, yine ve yeniden hatırlanmak!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Downsizing (2017) : Senaristler, yönetmen Alexander Payne ve Jim Taylor. Oyuncular Matt Damon, Christoph Waltz, Hong Chau, Kristen WiigAmerikan yapımı, bilim kurgu fantezi komedi drama filmidir. Türkçeye “Küçülen Hayatlar 2017” olarak tercüme edilmiştir. National Board of Review tarafından 2017 yılının ilk on filmlerinden biri olarak seçilmiş 75. Altın Küre ve Satellite ödülleri dahil 1 galibiyet, 16 adaylık kazanmıştır.

Yeni bir olasılıklar dünyası olarak pilot kullanıma sunulan bir yaşam prosedürü tanıtılır. Ekonomik zorluk çekenlere, desteklendikleri bu hayatın kapıları açıldığında, vücutlarını küçülterek geçebildikleri hayata odaklanan film, yeni yaşamı deneyimleyen adamın kendini bu varoluşta tekrar değerlendirmek zorunda kalmasını anlatır.

“Doğa çok sabırlı bir heykeltıraştır – böyle fevkalade güzel bir şey yapmak için her gün küçük bir parçayı yavaşça, binlerce yıl boyunca yavaşça öğütür.”

Downsizing (2017)

Ekonomik çöküşe deva olması planlanan bir geleceğe geçişi kabul ettiğin andan itibaren değişmeye başlayan algılar. Hep var sandıklarının yok oluşu ile varlığının, suyun buharlaşması prensibi gibi anda kabul edişlerine, içerlediğin tüm zorunluluklarla başa çıkabilme becerine hayat denilmesinden yola çıkarak.. Keza hayatta kalmanın kuralları değiştiğinde, prensiplerin de bütünlüğünde değişmesi; farz et yasasının gerçeğin olmasına şaşırsan bile basit bir kabule bakması…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Çevre değiştirmedikçe insanın değişmesine imkan yoktur…”

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Değişimin de sancıları vardır ama…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Farz Et Yasasının Gerçeği!/ *Downsizing (2017)” üzerine 4 yorum

  1. Şems-i Tebrizi der ki…
    Ebe bilir ki sancı çekilmeden doğum olmaz, ana rahminden bebeğe yol açılmaz.
    Senden yepyeni taptaze bir “sen” zuhur edebilmesi için zorluklara, sancılara hazır olman gerekir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s