Çaresizliğin Sükûtuna!/ *Tres Metros Sobre el Cielo (2010)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bir Gökkuşağında Kayboldum!”

Dün yağan yağmurun gökkuşağına bugünün perşembesinden bakalım. İngiliz müzisyen Jamie Irrepressible tarafından lanse edilen popüler kimliği olan In this Shirt, 2010 tarihinde çıkan albüm parçalarından biri olan “The Irrepressibles” adlı şarkısına, dün önerdiğim İspanyol devam filmi Tengo Ganas De Ti (2012) ve bugün planladığım yazıma konu olan İspanyol filmin ilk yapımı Tres metros sobre el cielo (2010) eserin sekanslarından hazırlanmış müzik videosu, sana! Ey aşk acısıyla kışa girmek isteyen; binlerce kere art arda dinleyip depresyona batman için usulca buraya bıraktım.

“İnsan bir kere özgürlüğe alıştığında, her şeyi onun uğruna feda edecektir.”

Kant

Kişisel özelliklere en uygun tavır ve yaşama şansı bulan kimsenin kibrine odaklan, bulduğu damardan çıkardığı elmas kömürleri için inşa ettiği madenin altında kalmasının kaçınılmazlığını yaşamasına ve hüzne boğulsan da, uzattığın elini tutamama direncinin çaresizliğinde ki sükuta!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Tres Metros Sobre el Cielo (2010) : İtalyan yapım Tre metri sopra il cielo (2004) adlı filminin, İspanyol yapımı olarak tekrar çekimidir. Three Steps Above Heaven 2010 olarak İngilizce adıyla bilinen yapım, İtalyan yazar Federico Moccia tarafından yazılan Tre metri sopra il cielo (1992) adlı romanından uyarlamadır. Yönetmen Fernando Gonzalez Molina, senarist Ramon Salazar, oyuncular Mario Casas, María Valverde, Álvaro Cervantes. Eser, 118 dakika sürer. Aksiyon romantik dram filmi, 2 adaylık ödülü, 3 galibiyet ödülü kazanmıştır. Türkçeye “Aşka Yükseliş 2010” olarak çevrilmiştir.

Klişe bir aşk hikâyesini konu alır. Sosyal hayatların hiyerarşisinde öğütülen duygular ve insanlar ve bu olanlardan geriye kalanlar…

“Aniden her şeyin bittiğini anlarsın. Geri dönüşü yok. Hissediyorsun. Ve sonra hatırlamaya çalışırsın, her şey hangi noktada başladı ve sen, düşünmeden önce başladığını keşfedersin: Çok Önce. Ve işte o an! Her şeyin sadece bir kez olduğunun farkına varırsın. Ve ne kadar çabalarsan çabala, bir daha asla aynı hissetmeyeceksin. Bir daha asla gökyüzünden üç metre yüksekte olduğunu hissetmeyeceksin. Gökyüzünden üç metre yukarıda.”

Tres Metros Sobre el Cielo (2010)

Tengo Ganas de Ti (2012) adlı devam filmi için içerik hazırladım ve muhteşem bir müzik ile yayında, incelemek istersen film adına tıklaman yeterli… İki film birden aşka ağırlık yapmasın, dikkat et.

Yaşarken, anlaşılamaz o mucizenin değerini bilinemez ve tükenenin ardında bakarken de o mucizenin en değerli şey olduğu görünür ama artık içinde yaşanamaz. Umarsızca ve özensiz, üstüne basıp geçip gittiğinde, ardında kalana, ağzı açıp bir “ah!” bile edilemez! İzleyelim…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Aşırı hız yapan hayaller, gerçeklere çarparak durur.”

Charles Bukowski

En hızlı durma biçimidir, neticede!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Çaresizliğin Sükûtuna!/ *Tres Metros Sobre el Cielo (2010)” üzerine 10 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s