Acıya Referans Olmamalı!/ *Finding You (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Böylece, Sonbaharda Yaza Bakabilirsin!”

Roo Panes, Andrew adının lakabını kullanarak çıkardığı bu seneye ait albümde bulunan “I Just Love You” adlı şarkısının, orijinal müzik videosunda, İngiliz şarkıcının buğulu sesiyle sevdanın tam ortasında, gelecekte ki kendine sesleniyor. Döngünün sonbahara vardığında, bugünün hissettirdikleriyle, o gün bile ısınacakları aşktan bahsediyor.

“Çok sevdiğin ama geri döndüremeyeceğin kişiler, her hatırladığında seni tekrar tekrar terk eder.”

Tolstoy

Ne muazzam bir lütuftur; hatırladığında gülümseten insanlar ve onlara ait anılar. Aman, kimsenin geçmişinde yer alan acıya referans olmayın, vebaline girmeyin. Çünkü, belki anımsadığım an, ayağına taş olup değer ve senin de canını yakar o o sızı, o an!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Finding You (2021) : Amerikan ve İrlanda ortak yapımı, müzikal romantik komedi filmidir. Yönetmen ve senarist Brian Baugh, yazar Jenny B Jones tarafından yazılan “There you ll find me 2011” adlı romandan uyarlamadır. Oyuncular Rose Reid, Jedidiah Goodacre, Katherine McNamara. Film, 119 dakika sürer ve 1 adaylık kazandı.

Aşkın içine katılmış, müzik , keman, viyolonsel, Irish music, ahlak, etik, din temalarının yanı sıra görünenin altına bakmayı salık veren yanı ile Amerikalı gençkızın, konservatuar sınavlarında başarısız olup, diğer dönem elemelerine tekrar hazırlanmak için kemanıyla İrlanda kırsalına tanıdıklarının yanına gitmesini konu alır. Ve orada bir delikanlıyla tanışır.

Konusu ve işleyişi klişe ancak İrlanda kırsalının manzarası, keman ve viyolonsel ile sunulan müzikler ve özellikle büyülü İrlanda folkloruyla bezenmiş ezgiler için izlenmeye değer. Aşkın basmakalıplığını bile sevdirip, gülümsetebiliyor. Entrikalarla heba olmuş, yalanlarla küskünlükler içinde yitip gitmiş aile ilişkilerinin de çevrelenmesiyle, Aslı’nda ilişki odaklı bir dramı konu alan müzikal filmi izlemeli derim.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Görünen şey, hiçbir zaman söylenen şeyin içine sığmaz..”

Kelimeler ve Şeyler – Michel Foucault

Söylenmeyeni gör…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s