İçimde Zalimliğe Meylettim!/ *Happy-Go-Lucky (2008)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Perşembe Gecesi, Her Şey Yolunda!”

İngiliz şarkıcı Kate Nash, çıkış parçası “Foundations” şarkısının bulunduğu 2007 tarihli albümüyle tanındı. Onun dediği gibi temelimizdeki çatlaklar yüzünden hissettiği gerçekliğin ona fısıldadıklarını es geçemeden, gelişen olaylar ile yapması gerektiğini anlıyor. Belki şarkıyla bahsettiği gibi, içimizde zalimliğe düştük. İnancımızla, katılığın kıyısında sertleştik mi acaba?


“Biz küçükken çok büyüktük. Mesela kollarımızı bir açardık, dünyayı kucaklardık. Güzeldik biz küçükken.”

Nazım Hikmet

Tecrübeler ve deneyimler, içimizi yakan gaddarlığa düşürüverir benliğimizi… Bildiğimi sandıklarımız, yaralarımızın kabuklarıyla hissetmek zorlaşmış vicdanın kalp atımlarını, merhametin ılıklığını… Güzele dönmek, iyiye kavuşmanın yoluna bakabilmek için yeniden masumiyetimize, çocukluğumuza gidebilmeli.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Happy-Go-Lucky (2008) : Yönetmen ve senarist Mike Leigh. İngiliz yapımı, romantik komedi drama filmidir. Oyuncular Sally Hawkins, Alexis Zegerman, Sylvestra Le Touzel, Samuel Roukin, Eddie Marsan. Eser, 2008’in en iyi filmi seçildi. 1 Oscar 39 galibiyet, 63 adaylık kazandı. Yapım, 118 dakika sürer.

Neşeli ve iyimser ilkokul öğretmenin, hayatla ve çevresiyle kurduğu ilişkilerini konu alır. 

“Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.”

Happy-Go-Lucky (2008)

Filmin sloganı “Bu sonbaharda yüzünüzü gülümsetecek tek film.” özelliğinin bugün için kullanalım. Üstelik, filmin başrol karakteri olan Poppy rolü, özellikle Sally Hawkins için yazılmış. Şu günlerde, ayrışan duygular ve sertleşen ilişkilere bakışını bir an olsun yumuşatmaya yarayacak, sevimli hatta yer yer “kız be kadın!” diyerek hırslanmamı bile alt eden film karakterini düşünüyorum. Kendime yarattığım bu zalim evrenin benim tatarından, düşüncelerimle yaratıldığını keşfetmenin şaşkınlığındayım.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Oysa ben akşam olmuşum, yapraklarım dökülüyor usul usul, adım sonbahar…”

Attila İlhan

Güze hoşgelmişem!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s