Çıkmaz Sokağın Denize Varmasıdır!/ *Iris (2001)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sabırlı Ol!”

Carla Morrison tarafından seslendirilen “Disfruto” şarkı sözünde; seninle yaşlanmak istiyorum diyen sevgilinin her şeyine talibim açıklamalarının, Titanic 1997 film sekanslarıyla süsleyen videoyu, bağlamda önereceğim filmle özdeş olarak sundum.

“Daha iyi olanını değil, seni daha iyi hissettirenini seçmelisin.”

Titanic 1997

Çünkü tüm seçimler hissi yapılırsa mutlu eder. Akli yapılan tercihlerin, sapakları ve dönemeçleri ve hatta sarp kayalıklara açılan uçurumları olabilir. Elbette bu her iki tercihin sonucunda da oluşur ve fakat hislerinle girdiğin yolun çıkmazı bile sana deniz kıyısı gelir…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Iris (2001) : İngiliz Amerikan ortak yapımı, biyografik drama filmidir. Senaryo yazarlarından Charles Wood, yönetmen Richard Eyre ile birlikte yazmışlar. Yazar Iris Murdoch ve onun kocası John Bayley tarafından kaleme alınan Elegy for Iris 1999 tarihli Iris ile olan anılarına dayanan kitabından uyarlamadır. Kurgunun gençlik ve yaşlılıklarını farklı oyuncular canlandırır; Judi Dench, Jim Broadbent, Kate Winslet, Hugh Bonneville. Yapım, Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı . Film En İyi Kadın ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında adaylık kazandı. 1 Oscar, Bafta, Altın Küre dahil 14 galibiyet, 31 adaylık kazandı. Film, 90 dakika sürer.

Hayranı ve platonik aşığı ve arkadaşı olan adamın, inli İngiliz kadın yazarın yaşlandıktan sonra evlenmelerini ve kadının Alzheimer ile birlikte mücadelelerini konu alır. Tüm gençliğini ıskalamasının hayıflanmasını odak noktasına alır.

“Önemi olan tek bir özgürlük vardır, o da zihin özgürlüğü..”

Iris (2001)

Trajik bir sona ulaştığında, yanında gerçekten seni seven en az birinin olması gerektiğinin altını çizen ve fakat bu ifadeyi “yarının ne olacağını bilmiyorsun, etrafına zarif ve nazik ol” diyerek destekleyen, müthiş bir aşk ve acının filmidir. İzlediğimden beri, unutamayacağım izler bıraktığını da hatırlatırım…

Aslı’nın Film Önerisi…


“Bazı hayaller, gerçek olmayı çok fazla hak ediyor.”

Cahit Sıtkı Tarancı

Bir gülümseme bırak…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Çıkmaz Sokağın Denize Varmasıdır!/ *Iris (2001)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s