Zihin Maniple Edilebilir!/ *Total Recall (2012)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bu Sadece Radyodaki Bir Şarkı!”

Pazar sabahına yakışır güzel bir şarkı! Anne-Marie & Niall Horan sesleniyor burada, “Our Song” bizim şarkımızın radyoda çıkmasıyla aklıma geliyorsun ancak bu şarkının artık radyodaki bir müzik olmasıyla kafa rahat ediyor… İşte bu rehavet ile yeni iletişimlere geçtin, geçtin… Tekrar somurtarak kanepede pineklemen an meselesi… Benden söylemesi…


“Sevgi teselli değildir. O bir ışıktır.”

Friedrich Nietzsche

Müziği dinleyip, iki hayalin belini kırdıysan hazırlan kafa yakan sorular sorduran bir filme giriyoruz. Işıklar lütfen, teşekkürler. Patlamış mısıra sakın elini süreyim deme! Evet, makinist! Dokun bakalım “play” tuşuna! Şşşşt.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Total Recall (2012) : Yönetmen Len Wiseman, oyuncular Colin FarrellKate Beckinsale, Jessica BielBryan Cranston, Bokeem Woodbine, John Cho, Bill Nighy. Amerikan yapımı, bilim kurgu aksiyon filmidir. Senaristleri Kurt Wimmer ve Mark Bomback. Yazar Philip K. Dick tarafından yazılan “We Can Remember It For You Toptan 1966” adlı kısa öyküsünden esinlenerek üretilmiş Total Recall 1990 filmine dayanır.  Film, 118 dakika sürer. Yapımın 2 galibiyet, 6 adaylık ödülü vardır.

İlk uyarlama filminden farklı olarak konu Mars’a değil, distopik dünyaya odaklanır. Gittiği bir firmadan çıkışta tanımadığı ve hatırlamadığı insanlarla ve geçmişiyle karşılaşır. Yanlışlıkla diğer film setine girmiş başrol gibidir; herkes ona kendini tanıtır, kurgular gibi her şeyi baştan öğrenir. Oysa hatırladığı geçmişi ve ailesi ve çevresinden farklı bambaşka bir yaşamın tam ortasındadır. Böyle bir durumda muhtemelen gidilecek ilk veya son yer; psikiyatri kliniğidir. Sizi, kim ve niçin yabancısı olduğunuz bir gerçeğe çekiştiriyordur? Hangisinin gerçek olduğunu nasıl ispatlarsın, hatırladığın mı yoksa yeni tanıdığın insanların bir ağızdan söyledikleri mi? Hadi sorular soralım ama önce filmi izleyelim.

“Geçmiş, sadece zihinsel bir kurgudur.”

Total Recall (2012)
 • “Hatırlamak istiyorum.”
 • “Neden?”
 • “Böylece kendim olabilirim, olduğum kişi olabilirim.”
 • “Gerçekte kim olduğunu bulmak her insanın görevidir, ama bunun cevabı geçmişte değil, şimdidedir. Hepimiz için olduğu gibi.”
 • “Ama geçmiş bize kim olduğumuzu söyler.”
 • “Geçmiş, zihnin bir kurgusudur. Bizi kör eder. Bizi buna inandırır. Ama kalp şimdiki zamanda yaşamak ister. Oraya bak. Cevabını orada bulacaksın.”
Aslı’nın Film Önerisi…

“Üslubun kimliğindir.”

Cemil Meriç

Seni tanımlayan şeyler adın veya okulların hatta para kazanmak için yaptığın iş değil karakterindir, stilindir.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Zihin Maniple Edilebilir!/ *Total Recall (2012)” üzerine 5 yorum

 1. I saw that one too, when it came out on screen. I was curious, but I must admit it’s not a very good for me.
  I wrote about the Verhoeven version, it will soon be published. I largely prefer that fisrt version of the Dick novel.

  Liked by 1 kişi

 2. All firsts such as the first smile, the first lights of the morning, the first love are of high value. Second place always stays second. You are right, but the alternative fiction with the representatives of the younger generation has done a good job.

  I will follow your article with interest. Thank you very much for your comments. So glad to have you! 😉

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s