Şüphe, Daima Düne Gider!/ *Secret in Their Eyes (2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

Şüpheye Sarıldıysan, İlerleyemezsin!

Arjantin asıllı Amerikalı besteciler Emilio Kauderer ve Federico Jusid tarafından bestelenen, bugün önerdiğim ikinci defa Amerikan yapımı olarak uyarlanmış filmin ilk orijinal filmi olan “El Secreto de sus Ojos 2009” adlı Arjantin yapımı film afişiyle yapılmış, filmin soundtrack albümünden biri olan “The Doubt” adlı müziğin videosunu dinleyerek pazar kahvaltısı edersin… Bunaltıcı son sıcaklarda, balkonun ferahına sığınmak güç olsa da… Bu arada şüphe ettiklerine çay yok, unutma!

“Nasıl basarsın bağrına, seni böyle inciteni?”

William Shakespeare

İçinde şüphe çiçekleri açtırana duyduğun gerçeği öğrenme tutkun mu seni, değer görmeyip özel kılmayan birinden kopmamanı sağlayan? Bir sor bakalım kendine; acaba gerçeği öğrenme arzuna mı yeniliyorsun, gitmeye her yeltendiğinde… Ve fakat onun, fütursuzca her gidişine böyle kucak açman, acıklı! Yapma.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Secret in Their Eyes (2015) : Amerikan yapımı, gerilim filmidir. Senarist ve yönetmen Billy Ray. Arjantinli tarih profesörü ve yazar Eduardo Sacheri tarafından yazılan La pregunta de sus ojos 2005 adlı romanından sinemaya uyarlanan Arjantin yapımı Secret in Their Eyes (2009) adlı filminin tekrar uyarlamasıdır. Oyuncular Chiwetel EjioforNicole KidmanJulia RobertsDean NorrisMichael KellyJoe Cole, Alfred Molina. Film, 111 dakika sürer ve 2 galibiyet, 3 adaylık kazanmıştır. Türkçeye “Gizemli Gerçek 2015” olarak çevrilmiştir.

Bir cinayet masası polisi olarak, en büyük kabusu gerçekleşir: Çağrı aldıkları cinayet mahallindeki ceset, kızına aittir!

“Bence sen, geriye bakmayı benden daha çok seviyorsun. Şimdi bunun için zamanım yok.”

Secret in Their Eyes (2015)

Cevaplarına erişemediğin her soru seni ilerlemekten alıkoyar. Çünkü geçmişin içinde cevaplar ararken şüpheyle yaşayan hiç kimse ne bugünü yaşar ne de yarına varır. Hep dünde, hep şüpheli hallerden imtina edin. Çünkü şüphe, düne aittir!

Aslı’nın Film Önerisi…

“İfade edemediğim bir eksiklik var içimde, sanki her şey başka türlü olabilirdi…”

Oğuz Atay

Ve fakat, olmadı.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Şüphe, Daima Düne Gider!/ *Secret in Their Eyes (2015)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s