Hırçın Kız!/ *10 Things I Hate About You (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sonunda Hiçbir Şeye Dönüşsek Bile!”

Beach Bunny adlı Amerikan rock grubunun, TikTok‘ta viral olmuş şarkısı olan “Cloud 9“, gün için önerdiğim filmin sekanslarından hazırlanmış bir video ile karşımızda… Aşkın iniş çıkışlarına paye verirken kendini merkeze almayı hatırlatan grup elamanlarına ve bu şarkının söz yazarı  Lili Trifilio‘ya teşekkür ederim.

“Ben seviyorum, sen seviyorsun, o seviyor, biz seviyoruz, siz seviyorsunuz, onlar seviyorlar. Keşke fiil çekimi değil de gerçek olsaydı.”

Mario Moreno Cantinflas

Benle başlayıp onlara kadar sevsek de, olan bazen sadece sevmek fiili veya özgürlük fiili gibi bir çekimden ibaret kalıverir… Veyahut Afrika’da bir kelebeğin kanat çırpması misali Sibirya’da fırtınayı yaratan minik önemsiz gibi görünen o başlangıçtır.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

10 Things I Hate About You (1999) : Türkçeye “Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi 1999” olarak tercüme edilmiştir. Yönetmen Gil Junger, Amerikan yapımı, romantik komedi dram filmidir. Senaristler Karen McCullah Lutz ve Kirsten Smith; İngiliz edebiyatının en büyük yazarı olarak kabul edilen William Shakespeare ‘in 16. yüzyıl sonlarında yazılan komedisi The Taming of the Shrew (Hırçın Kız olarak bilinen oyunun), 1990 yıllarına uyarlanmış halidir. Oyuncular Julia StilesHeath LedgerJoseph Gordon-LevittLarisa Oleynik. Eser, 97 dakika sürer. Yapım 2 galibiyet ödülü, 13 adaylık ödülü kazanmıştır. Film gösterime girdikten 10 yıl sonra 10 Things I Hate About You (TV Series 2009–2010) adlı televizyon dizisine uyarlandı.

Hırçın liseli kıza ayarlanan okulun kötü çocuğu ile kurduğu arkadaşlık ve bu ayarlamaları, Aslı’nda kız kardeşi ile çıkabilmek için kurgulayan diğer delikanlının hikayesinin karışıklıklarını konu alır.

“Sanırım bu toplumda erkek ve pislik olmak seni zamanımıza layık kılıyor.”

10 Things I Hate About You (1999)

O yılların gençlik filmi diye anılan bu yapımlarını sevimli bulurdum. Gizli mesajları bulan ile bulmayanın farkıyla izlerdik. Güzel günlerdi. Hatırlayalım istedim… Üstelik son sahnede Hırçın Kızımız, Shakespeare’in 141. Sone‘sinden esinlenilerek senaristler tarafından yapıma eklenmiş bir şiiri okur… Şiirin hatırına bile izlenebilir. Hem filmin adı, bu şiirden alınmıştır.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ben hiç kaybetmem… Ya kazanırım ya da öğrenirim.”

Mandela

Güzel bakış açısı…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Hırçın Kız!/ *10 Things I Hate About You (1999)” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s