Mahrem Konu; Aile!/ *Fatherhood (2021)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Hayatta Kalmak Acıtır!”

2019 tarihinde Eurovision ikincisi “Soldi” adlı şarkının, İtalya temsilcisi Mahmood tarafından, babasına yazılmış sözlerinin bir hikayesi var: “Arapça bilmiyorum ancak babam beni parka götürdüğünde söylediği sözler aklımda.” diyerek demecinden eklenen o sözleri söylemesinin nedeni olan Arapça kelimeleri bu yüzden şarkıya eklenmiş. Şık olmuş. Şarkı sözlerinin anlattığının özet çevirisi “Para senin sevgini satın alamaz“. İlk yarayı hep aileden alırız!

“Kimse etmedi insanın insana ettiğini..”

Nazan Bekiroğlu

Aile, toplumun mahrem konusu… Babaların günahlarını ödeyen çocuklar… Anne ile çocuk arasında ilk kurulan ilişki tanrısal boyuttayken, baba ile kurduğu ilişki toplumu temsil eder ki, çocuk büyürken geçirdiği süreçlerde anneyi de toplumun içine alır. Göbek bağını kesen ebe misali eğer anne de zamanında ruhsal bağını kesemezse tersine beslenme başlar. Yani çocuk anneyi besler ve büyütür. Ve bu kez çocuk büyüdüğünde, yeterli güce kavuştuğunda anneyle bağını kestiğinde; derin ilişkiler geliştirebilen özgür iradeli birey haline gelir. Bu girift ilişki evrelerinde babanın hakemliği, bazen taraftarlığı, bazen de rakipliği ile dualitik denge kurulur. Elbette bu bahsi geçen aile ilişkileri, kendi periyodlarını sağlıklı şekilde tamamlamış yetişkin ebeveynler ile yaşanan halidir. Ve fakat bu olgular birliğinde en az bir yara ve minimum bir yaralı vardır. İşte asıl mevzu, bu yaralılar arasında kavuşturulacak şifa ile ardından iyileşmiş anne babanın, yarattığı travmayı durdurup tedavi etmesiyle mümkündür. Tedavi, daima travmayı durdurma ile başlar. Hasar almaya devam eden hiçbir organizma iyileşme sürecini başlatamaz, her daim “baştan başlatılıyor” komutuyla sistemi açmaya çalışan kısır döngüyle kendini tekrar eder durur. Savunma mekanizması devrede kalır ve bir zaman sonra sistem mavi ekrana ve hatta sonraki adımda komut almayan siyah ekrana döner. Bu proseste öncelikleri takip ederek adım adım yol alındığında; yaşama bahar gelir. O kuru dallar filiz verir. Çiçek açar. İnsanın insana iyi geldiği o güzel evre başlar. Şifanın seni bulduğu çiçeklenmeler dilerim!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Fatherhood (2021) : Amerikan yapımı, komedi dram türündedir. Yönetmen Paul Weitz, senaryo Dana Stevens‘a ait,  yazar Matthew Logelin tarafından Two Kisses for Maddy: A Memoir of Loss and Love 2011 adlı kitabından uyarlamadır. Oyuncular; Kevin HartAlfre WoodardFrankie R. FaisonLil Rel HoweryDeWanda WiseAnthony Carrigan, Melodi Hurd, Paul Reiser. Netflix ürünüdür. Film, 109 dakika sürer.

Doğumunda eşini kaybeden babanın kızıyla verdiği mücadeleyi konu alır. Gerçek karakter ve hikaye, blog ile başlayıp bu film olarak karşımıza çıkar.

Liz Logelin Vakfı ile karısının adına kurduğu vakıf, soloebeveyn olan ebeveynlere farkındalık ve destek sağlamaya devam etmeye çalışan babayı alkışlıyorum. Üzücü hikayenin keyifli ve neşeli anlatımı ile filmi öneririm. Benden minik bir anlatıyı, mavi kelime altına gizlediğim link ile ulaşabilirsin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Neden sonra farkına varıyorsun, etrafındaki korkunç ıssızlığın. Yar olsun dost olsun ne arıyorsun? Adresi belli mi vefasızlığın!”

Cahit Sıtkı Tarancı

Aklımda birkaç adres var ama…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s