Bilmeden Sevdim!/ *Hidden Figures (2016)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Başka Bir Deyişle!”

The Macarons Project grubuna ait Fly Me To The Moon adlı parçanın cover versiyonu ile haftasonunun sıcağına bir çare bulabilmeyi umuyorum. Aklıma bir şeyler geliyor, seninle ilgili…

“Ki sen bu isen, özür dilerim. Bilmeden sevdim…”

Franz Kafka

Zihin görünmeyeni tamamlar, çünkü evren ve organizma boşluğu sevmez. Gözlerle tanımlarız gördüklerimizi… Oysa görmediklerimizdir karşımızdakinin kimliği, hissettirdiklerinde saklanır ve fakat ruh bilir gizlice!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Hidden Figures (2016) : Yönetmen Theodore Melfi, senaryosu yazar Allison Schroeder tarafından, aynı yıl yayınlanan Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Who Helped Win the Space Race adlı kitabından uyarlanmadır. Amerikan yapımıdır. Film, tarihi biyografik drama filmidir. Katherine Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson adlı kurgusal olmayan gerçek karakterler ile ilgili gerçek olaylara dayanır. Oyuncular; Taraji P. HensonOctavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin CostnerKirsten DunstJim ParsonsMahershala AliAldis Hodge, Glen Powell. 2016’nın en karlı yapımlarında biri olurken, National Board of Review ile 2016’nın en iyi on filminden biri olarak seçilir. 89. Akademi Ödülleri‘nde üç adaylık dahil 91 adaylık, 36 galibiyet kazandı. Eser, 127 dakika sürer.

Üç dahi kadının, cinsiyetçi ve ırksal kimlik mücadelesini konu alır. Böylece film, asıl gücün bilekte değil de zekada, zekanın ise etekte değil de kafada olduğu gerçeğini zihinlerimizin sağlam bir köşesine yerleştirir.

“Medeni haklar her zaman medeni değildir.”

Hidden Figures (2016)

Toplumun kimlikleri ile kapalı yolları açmak hatta yol inşa etmek ile ilgili her ürün, ruha coşku, damağa lezzet, zihne umut akıtır. İzleyelim!

Edit: Bu yapıma benzer bir kaç film önerisi daha ekleyeyim, mavi kelimeler ile içeriklerime göz gezdirebilirsin.

THE HELP (2011)

THE MAN WHO KNEW INFİNİTY (2015)

SELF MADE (TV MİNİ-SERİES 2020)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Seni senden çalmışlar: Ne derin yalnızlık.”

Sohrab Sepehri

Ah..

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s