Özlem’li Haziran Akşamı!/ *Sleepers (1996)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Belki O Zaman Anlardın, İnsan Olmanın Nasıl Acıttığını!”

Yine pembe saçlı kadın P!nk ve son albümünden “Hurts 2B Human” parçasını Khalid ile düet yaparak, Tanrıya gönül koymalık laflar ediyorlar. Empati ile yapılan minik bir serzeniş…

“Birden hatırlarsın, o da seni… Birden, bazen, nerede, ne yapar şimdi? Parlar bir Özlem; anılar arasından bu akşam. Ne garip sözcük sanki ilk duydum! Yadırgıyorum akşam, bilmem bulur muyum yollara baksam? Söner yangın birazdan, yatışır Özlem: Bir gün karşılaşırız, bir gün, bir yarım akşam

Behçet Necatigil

Özlemin sılasına uzanınca bulutlar geçer penceremden… Ve minik bir serçe konar balkonumdan sakız sardunyama… Bir haziran akşamı dolanır gönlüm dolunaya! Gülümsemem karışır bir bardak çaya… Dahi, semaya…!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Sleepers (1996) : Yönetmen, senarist ve yapımcı Barry Levinson, yazar Lorenzo Carcaterra tarafından yazılan 1995 yılındaki aynı adlı romanından uyarlamadır. Amerikan yapımı, suç gerilim drama filmidir. Oyuncular; Kevin Bacon, Jason Patric, Brad Pitt, Robert De Niro, Dustin Hoffman, Minnie Driver, Vittorio Gassman, Brad Renfro, Joe Perrino, Geoffrey Wigdor ve Jonathan Tucker. Eser, 147 dakika sürer ve 1 Oscar, 1 galibiyet, 4 adaylık kazanır. Türkçeye “Kardeş Gibiydiler 1996” olarak tercüme edilmiştir.

 4 çocuğun kötü bir şakayla ıslahevine düşmeleri ve orada yaşadıkları cehennemi 13 sene geçtikten sonra, gardiyanlarına yaşatarak intikam almalarını konu alır.

“Bu, kandan daha derine inen dostluk hakkında gerçek bir hikaye. Bu benim hikayem ve hayatımda gerçekten önemli olan üç arkadaşımın hikayesi. İkisi, 30 yaşını asla aşamamış katillerdi. Diğeri, geçmişinin acısıyla yaşayan, mesleğini icra edemeyen bir avukat ve o acının gitmesine izin vermekten çok korkan, onun dehşetiyle asla yüzleşemeyen… Onlar ve bizim çocuklar adına konuşabilecek tek kişi benim.”

Sleepers (1996)

Müthiş bir filmdi, güvenliğini ihlal edenin seni korumakla yükümlü olan kişiyse yaşama ve tanrıya nasıl teslim olabilirsin ki yeniden… İntikamın ateşi akşam üzeri harlar, gün doğumuna kadar… Günün ışıkları susturur sessiz çığlıkları ama ikindi üstü duyulurken fısıltıları… Bazen beklersin ve birgün sıra sana gelir!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın.”

Tolstoy

İnsana, insan gerek!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Özlem’li Haziran Akşamı!/ *Sleepers (1996)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s