Pes Etmeyenlerin Cesareti!/ *Changeling (2008)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Pes Etmiyorum!”

Andy Grammer barışmak için uzattığı çiçek epey garip görünüyor ama “Don’t Give Up On Me” derken, benden vazgeçme diye seslenmesi ruhumu okşadı Aslı’nda… Pes etmeyenlerin cesaretine daima hayran olmuşumdur.

“Kişi, uğrunda emek harcadığı şeyleri sever ve kişi sevdiği şeyler için emek harcar.”

Erich Fromm

Emek ve sevgi aynı kadehte sunulunca, sarhoşluğunun bir ömür sürmesi kaçınılmaz olur…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Changeling (2008) : Yönetmen Clint Eastwood, senarist J. Michael Straczynsk Amerikan yapımı, gizemli suç drama filmidir. Filmin başrolü Angelina Jolie ayrıca Jeffrey DonovanJason Butler HarnerJohn MalkovichMichael KellyAmy Ryan, Colm Feore. Film, 141 dakika sürer. Yapımın aday gösterildiği üç Oscar ve sekiz BAFTA Ödülü kategorisinde, 2 Altın Küre de adaylık dahil toplam 51 adaylığı ve 14 galibiyeti vardır.

California , Mira Loma’da 1928 tarihinde gerçekleşen Wineville Chicken Coop cinayetlerine dayanan senaryo; 1983 yılında TV-Cable Week dergisi özel muhabiri Straczynski, filme konu olan Christine Collins ve oğlunun hikayesini yıllarca araştırır ve nihayet 2006 senesinde yazarak yapımcılığını da üstlendiği ilk film senaryosu olarak ortaya çıkarır.

Oğlunun kaybolmasının ardından polis teşkilatı, bulunduğunu iddia ettikleri bir oğlana bakmakla yükümlü tutup ve bu bulunmuş olunan oğlunu kabul etmediği için de duygusal ve fiziksel şiddete maruz kalan bir annenin dramıdır.

“Aklı başında davranmaya çalıştıkça daha çılgın görünmeye başlarsın. Çok fazla gülümsüyorsan, hayal görüyorsun ya da histeriyi bastırıyorsun. Gülmezsen depresyondasın. Tarafsız kalırsan, duygusal olarak geri çekilir, potansiyel olarak katatonik olursun.”

Changeling (2008)

Deşifre edilmenin yükünü, işaret edilen bilir. Tüm gözler üzerinde iken, bütün yorumcular gördükleri kadarının her şey olduğuna kanaat getirip yaftalar yapıştırırsa aklına “kör olan köylülere hediye edilen filin hikayesi“ni getirmelisin. Müthiş bir film, cesur bir mücadele ve vazgeçmemenin trajik umudunu, izlemelisin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Hiç teslim olmuyor, en umutsuz anda bile yeni bir umut ışığı yakalamak için çırpınıyordu.”

Zülfü Livaneli

Devam etmenin ruhu…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Pes Etmeyenlerin Cesareti!/ *Changeling (2008)” üzerine 2 yorum

  1. That’s one I liked very much, and I wrote about it. It’s indeed a tough fight of a great woman, alone and despaired in the US of the thirties. Eastwood du a perfect job and Jolie find here probably the role of her life.
    I recommend it too.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s