Yaza ve Yaşama Hazırım!/ *Harrison’s Flowers (2000)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Çok Uzundu Sana Varan Yol!”

“Sesi olmayan sözcükler yazıyorum…” diyor POMME, bu videonun şarkısı “De quoi te plaire” de. Hem sesi hem müziği ve dahi sesiyle zarif kadının sözlerini duyumsuyorum. Ve bir bakıyorum, sesimi keşfediyorum. Kendimi tebrik edecek yeni bir şeyi keşfetmenin minik sevinçlerini yaşıyor yine içimdeki küçük kız ve artık onu yok sayan kaba tarafımın yüzüne doğru parmağımı sallıyorum. Kendimi yok sayıp diğerlerine paye verdiğim her durum için borçlarımı hesaplıyorum.

“Zor’dur papatyalar, ki beyaz kanatlarına ihtimaller serilir. İnsan biraz da zamansız kırların rüzgârına yetişememektedir”

Güven Adıgüzel

Yetişemediğim tüm baharlar adına, tüm iyot kokulu kumsallar adına özgürlüğümü ilan ediyorum. Aldığım kocaman nefes ile burnuma geliyor o yosun kokulu yaz güneşinin sıcak meltemi. İyi ki diyorum, iyiyim, iyiden yana, güzelden yana ve kendimden yanayım. Şimdi yaza ve yaşama hazırım!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)


Harrison’s Flowers (2000) : Fransız yapımıdır. Fransız yazar Isabel Ellsen‘in “Le Diable a l’avantage 1995” adlı romanından uyarlamadır. Yönetmeni Elie Chouraqui, oyuncuları Andie MacDowell, Elias Koteas, Brendan Gleeson, Adrien Brody, Marie Trintignant, Gerard Butler ve David Strathairn rol alır. Film 130 dakika sürer. Romantik savaş dramasıdır. 3 galibiyet, 1 adaylık kazanmıştır.

Pulitzer ödüllü Newsweek foto muhabiri, Yugoslavya’nın dağılma dönemi olan 1991 tarihinde yaşanan Kurtuluş Hırvat Savaşı sırasında, Vukovar şehrine karısının, kocasını bulmaya gitmesi ve orada meydana gelen Vukovar katliamına tanık olmasıyla ilgilidir. Amerikalıların, bıyıklı partizanların hangisi Hırvat, Sırp ve Boşnak asla tanımlayamadıkları gibi Fransız yönetmen de yabancı savaşta turist olarak; bu insanlar neden birbirlerini öldürüyor? neden savaşıyor? kısmına dokunmadan kendi fanuslarından algıladıkları bir film. Ancak ortada savaş ve katliam var. Bosna’daki savaş dehşetinin gerçekliğine katlanabilirsen, melodramdan daha ötesini bazı sahnelerde görmeseydim ve bilmeseydim diye düşünebilirsin. Bilmediğin, görmediğin için savaşın dehşetli yüzü ve sesi, o olayları yaşayanlar için yaşadıklarını daha katlanılır kılmıyor! 

Film sloganı: Bazen ihtiyacın olan tek kanıt aşktır.

 “Bu dünyada sadece iki farklı insan türü var. Savaşı görenler ve görmeyenler.”

Harrison’s Flowers (2000)

Savaştan çıkan her kimse gibi hafif mahmur, az mağdur ve fakat mayhoş bir sarhoşluk içinde uzatıyorum yaza ve geceye bacaklarımı… İyi niyetten öte samimi bir niyet ile; barışın konforunu tüm halklara diliyorum!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ve bazen uzaklaşmak gerekir… Yakınlaşmak için.”

Şems-i Tebrizi
Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s