Kitaplara İhtiyacım Var!/ *My Afternoons with Margueritte (2010)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sana İhtiyacım Var, Sadece Sana!”

Pink Martini tarafından seslendirilen şarkıda “Où est ma tête?” diyerek pazar gününe uyan ritmiyle kafasını arayan, parçalarını kaybetmiş bir kadının bütün olma arzusunu ve asıl isteğinin sevgilisiyle tamamlanmak olduğunu anlatılıyor… Videonun yağlıboya tablosu ise; George Dunlop Leslie‘ye ait “Alice in Wonderland (1879)” adlı çalışmasıyla süsleniyor: Oyundan yeni gelmiş, mahzun, soluklandığı anda duyduklarıyla bir tavşan deliğine düşmeden bir saniye önce resmedilmiş kız çocuğu, annesine sığınmış gibi… Sanırım adı Alice ve üzgün Alice, bebeğin tek ayakkabısını da oyunda kaybetmiş!?

“Ben, hayatımda en çok kitapları sevdim.”

Nikola Tesla

Kitapları, filmleri ve hayallerimi…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

My Afternoons with Margueritte (2010) : (Fransızca Orijinal Adı: La Tête en friche ), Yazar Marie-Sabine Roger‘ın La tête en friche 2009 adlı kitabından uyarlanan, yönetmen Jean Becker olan film Fransız yapımıdır. Oyuncular; Gérard DepardieuGisèle CasadesusClaire Maurier, Maurane, François-Xavier Demaison. Film 82 dakika sürer. “Garip Dostluk 2010” adıyla Türkçeye çevrilmiş filmin uyarlaması olan orijinal Fransızca kitabı ise 2014 tarihi basımıyla Türkçeye çevrilmiş ve bu kitap “Allak Bullak” adıyla yayımlanmıştır.

Film, zar zor okuyan, basit işlerde çalışan ve vasat yaşayan adam ile emekli olmuş zarif ve naif 95 yaşında ve huzurevinde yaşayan biliminsanı arasında tesadüfen bir bağ kurulur. Bu ikilinin tuhaf ilişkisinin hikayesi anlatılır.  

“Bu tipik bir aşk ilişkisi değil ama aşk ve şefkat, ikisi de var. Adını bir papatyadan almış, kelimelerin arasında, fiillerin yeşil alanlarındaki sıfatlarla çevrili olarak yaşıyordu. Bazı zorlamalara boyun eğersin. Ama o, yumuşak bir sanatla, sert kalkanımdan ve kalbime geçti. Her zaman aşk hikayeleri sadece aşktan yapılmaz. Bazen aşk adlandırılmaz ama aşk aynıdır. Bu olanlar, kasabamdaki bir bankta tanıştığım tipik bir aşk ilişkisi değildi. Nazik tüyleriyle bir kuş gibi küçücük bir kıpırtı. Bazıları benim kadar yaygın olan kelimelerle çevriliydi. Bana kitap verdi, iki veya üç sayfaları benim için canlandı. Şimdi ölme, hala zamanın var, sadece bekle. Şimdi değil, küçük çiçeğim. Bana biraz daha zaman ver. İçindeki hayatın daha fazlasını ver. Bekle. Aşk her zaman, sadece aşktan oluşan hikayeler değildir. Bazen aşk diye adlandırılmaz. Ama yine de aşktır.”

My Afternoons with Margueritte (2010)

Gérard Depardieu çok sevdiğim aktörlerden biridir, o sevimli kocaman bedeniyle, duygulu, esprili hallerini; yumuşacık kalbi olan devlere benzetirim. Filmin olay örgüsüne uygun olan oyuncuların fiziksel özelliklerini sevimli bulacaksın, özellikle kitapları ve Albert Camus‘nun Veba‘sını… Zarafetin ve nezaketin filmini yapmışlar. Hem de güvercinler rol çalmadan esere eşlik ediyorlar… Müthiş dokunaklı bu filmle, insanları anlamanın, insanların sevgiyle ve ilgiyle değişebileceğinin bir formülünü sunuyor gibiler.

Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde öğrenci ve mezunlar için öneridir. (Teoloji ve Dilbilim konularıyla ilgilenen amatör ve profesyonelleri için de önerilir.)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Bu dünyada herkesin bir yükü var. Benimki de hayallerim.”

Burak Aksak

Güzel bir yük!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kitaplara İhtiyacım Var!/ *My Afternoons with Margueritte (2010)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s