Kitaplara İhtiyacım Var!/ *My Afternoons with Margueritte (2010)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sana İhtiyacım Var, Sadece Sana!”

Pink MartiniOù est ma tête?” diyerek, pazar gününe uyan ritmiyle, kafasını arayan, parçalarını kaybetmiş bir kadının bütün olma arzusunu ve asıl isteğinin sevgilisiyle tamamlanmak olduğunu anlatıyor… Videonun yağlıboya tablosu ise; George Dunlop Leslie‘ye ait “Alice in Wonderland (1879)” adlı çalışmasını süslüyor. Oyundan yeni gelmiş, mahzun, soluklandığı anda duyduklarıyla bir tavşan deliğine düşmeden bir saniye önce resmedilmiş kız çocuğu, annesine sığınmış… Sanırım adı Alice ve üzgün Alice, bebeğin tek ayakkabısını da oyunda kaybetmiş!?

“Ben, hayatımda en çok kitapları sevdim.”

Nikola Tesla

Kitapları, filmleri ve hayallerimi…

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

My Afternoons with Margueritte (2010) : (Fransızca Orijinal Adı: La Tête en friche ), Yazar Marie-Sabine Roger‘ın aynı adlı kitabından uyarlanan, yönetmen Jean Becker olan film Fransız yapımıdır. Oyuncular; Gérard DepardieuGisèle CasadesusClaire Maurier, Maurane ve François-Xavier Demaison. Film 82 dakika sürer. “Garip Dostluk 2010” adıyla Türkçeye çevrilmiş filmin, orijinal Fransızca kitabını 2014 tarihi basımıyla Türkçeye çevrilen kitap “Allak Bullak” adıyla yayımlanmıştır.

Film, zar zor okuyan, basit işlerde çalışan ve vasat yaşayan adam ile emekli olmuş bilimadamı (kadını), zarif ve naif 95 yaşında, huzurevinde yaşayan kadın ile arasında tesadüfen bir bağ kurulur. Bu ikilinin tuhaf ilişkisinin hikayesini konu alır. 

“Bu tipik bir aşk ilişkisi değil ama aşk ve şefkat, ikisi de var. Adını bir papatyadan almış, kelimelerin arasında, fiillerin yeşil alanlarındaki sıfatlarla çevrili olarak yaşıyordu. Bazı zorlamalara boyun eğersin. Ama o, yumuşak bir sanatla, sert kalkanımdan ve kalbime geçti. Her zaman aşk hikayeleri sadece aşktan yapılmaz. Bazen aşk adlandırılmaz ama aşk aynıdır. Bu olanlar, kasabamdaki bir bankta tanıştığım tipik bir aşk ilişkisi değildi. Nazik tüyleriyle bir kuş gibi küçücük bir kıpırtı. Bazıları benim kadar yaygın olan kelimelerle çevriliydi. Bana kitap verdi, iki veya üç sayfaları benim için canlandı. Şimdi ölme, hala zamanın var, sadece bekle. Şimdi değil, küçük çiçeğim. Bana biraz daha ver. İçindeki hayatın daha fazlasını. Bekle. Aşk her zaman, sadece aşktan oluşan hikayeler değildir. Bazen aşk adlandırılmaz. Ama aşk aynı.”

My Afternoons with Margueritte (2010)

Gérard Depardieu çok sevdiğim aktörlerden biridir, o sevimli kocaman bedeniyle, duygulu, esprili hallerini; yumuşacık kalbi olan devlere benzetirim. Filmin olay örgüsüne uygun olan oyuncuların fiziksel özelliklerini sevimli bulacaksın, özellikle kitapları ve Albert Camus‘nun Veba‘sını… Zarafetin ve nezaketin filmini yapmışlar. Hem de güvercinler rol çalmadan esere eşlik ediyorlar… Müthiş dokunaklı bu filmle, insanları anlamanın, insanların sevgiyle ve ilgiyle değişebileceğinin bir formülünü sunuyor gibiler.

Aslı’nın Film Seçimi…

“Bu dünyada herkesin bir yükü var. Benimki de hayallerim.”

Burak Aksak

Güzel bir yük!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Kitaplara İhtiyacım Var!/ *My Afternoons with Margueritte (2010)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s