MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Scarlett (2016)” ANİMATED SHORT FİLM


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Scarlett (2016) : ANİMATED SHORT BİYOGRAFİK FİLM

 Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Bir ebeveynin en büyük kabusu evladının canının yanması olsa gerek. Üstelik kanser gibi, asla telaffuz bile etmeyeceği bir teşhis almış çocuğuna karşı yüreğinin merhameti, şefkat seviyesi maksimumda çalışabilir, özellikle annelerde. İngiltere menşeli bir vakıf, tüm dünyada bu tür vakaları desteklemek için özel çalışmalar yapmaktadır. Genom çalışmaları denilen DNA içindeki bağlanmaları anlamaya ve coğrafi olarak farklı bağlamlar ve bunlardan hasarlı olanları tedavi etmek amaçlı müthiş bir laboratuvar ve kendilerini adamış bir grup bilim adamlarının çalışmalarına ulaşmak istersen desteklediği bir vakıf kurulmuş. Ve bu kuruluşları destekleyen hayırseverler; herkes adına sizlere teşekkür ederim.

Teknik detaylara gelecek olursak:

Scarlett (2016) : Yazarı Alison Abitbol, yönetmenliği ortak  olarak Mary Nittolo ile paylaşır. Amerikan yapımıdır. Animasyon kısa film olarak 3 dakika sürer. Film ve konusu hakkında yazılan açıklamayı alıntılıyorum. Sanırım bu şekilde daha net bir anlatım olacak. Üzücü bir durum ama bunları bilmek ve desteklemek için bu tür sanat vakalarını kullanarak destek toplamak fikrini katılıyorum. Short film, The Studio‘ da üretilmiştir. CGMeetup ürünüdür.

Bu vakfın desteklediği ve ilham alınacak, kurgusal olamayan hikayeden esinlenilen animasyon kısa filmini bu haftanın seçkisi olarak inceledim Merkür’ün çarşambasında! Kendine umut bulan Scarlett, diğerlerini de destekleyecek güçte harika bir kız!

“Çoğunlukla çocuklarda görülen bir kemik kanseri olan Ewing Sarcoma‘ya bacağını kaybeden bir kızın iç mücadelesini anlatan kısa bir filmdir. Ampütasyon, özellikle bir çocuk için fiziksel olduğu kadar duygusal bir bedel alır. Hikaye anlatımı ve rol modeller yoluyla çocukları güçlendirmek için eğlence medyasının gücüne inanıyoruz. Medyada görünürlük, bu çocuklara, tıbbi durumları nedeniyle kendilerini soyutlanmış hissedebilecekleri kritik bir zamanda umut ve aidiyet duygusu sunar.”

scarlettcontraelcancer.com


Ampütasyon, hiç bir canlının acısız atlatamayacağı ve üstelik hep o eksik uzvu, imitasyon olarak tamamlansa bile… Asla bütün olamayacağını ona hatırlatacak koca bir dünya ile karşı karşıya kalacaktır. Hele bu kişi, çocuk olursa! Fiziksel ve duygusal mücadelesini dengelemek için daima kefelerinin başında bulunmak zorunda olacaktır. “Scarlett animated short filmözellikle çocuklarda görülen bir kemik kanseri olan Ewing Sarcoma nedeniyle bacağını kaybeden genç bir kızın yaşamından küçük bir olayın gerçek öyküsünü anlatır. Scarlett, dans ederek eksikliğinin hatırlatan hüznünü yenebiliyor ve buluğ olaylarını bu şekilde aşması daha kolaylaşır, umarım. Sürecin duygusal yanı ve fiziksel yanının dışında ekonomik tarafının ağırlığını vakıf üstlenmiş. 3 yaşındayken bacağı kesilen kızımızın, iyileşme sürecini desteklemek ve masrafları karşılayabilmek için kurulan vakıf ve 4 – 5 yıl önce başlatılan kampanya ile bir çok çocuğa da destek sağlanmaktadır.

Scarlett’in hikayesi; Scarlett’in büyükannesi Solange, Scarlett’s Tia ve Grace Ramirez, bir Vakıf kurmak istemesiyle yaratılmış. Scarlett Contra el Cancer adlı vakıfın ilhamı olan gerçek Scarlett’i merak ettirdi, araştırınca buldum güzel kızımızı, isteyenler vakıf adına tıklayarak facebook linkine ulaşabilir.

Animeyi, desteklemek için facebook adresine buradan ulaşabilir, animenin sürecinin paylaşılmış postlarına inceleyebilirsin. Kampanyanın en büyük destekçisi Desmond Tutu adlı aktivist, Cape Town Başpiskoposu‘dur. Onkolog Dr. de Angulo ve Miami Çocuk Hastanesi personelinin de desteği ile bale dersleri alan Scarlett’i umut olduğu için kutluyorum!

Hatırla “Birlikte daha güçlüyüz!”

Aslı’nın Farklılıklarıyla Özel Olan Çocuklara…

“Hiçbir arzum yok, yeryüzünde masum kalmak dışında.”

Stefan Zweig

Masumlar mazlum olmasa…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Scarlett (2016)” ANİMATED SHORT FİLM” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s