JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *The Intern (2015)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Senin Daha İyi Versiyonuna
İhtiyacım Var!”

Jüpiter ve perşembe ikilisinin kollarında çalışma günün sonu ve yasaklı bir tatil zamanı daha. Seçtiğim müzik videosu: Miraculous Ladybug Season 4 adlı “Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi” şeklinde Türkçeye çevrilmiş Fransız yapımı aksiyon, macera animasyon dizisinin 4. sezonu sekansları ile üretilmiş ve fon müziği olarak Alder “A Better You” müziği ile AMV oluşturulmuş. VenX AMV‘nin hazırladığı bu AMV ortaya çıkmış, Çok da güzel olmuş. Senin daha iyi versiyonuna ihtiyacım var diyen ALDER‘in sözlerine, müziğin ritmine çekildim, yumuşakça…

“İnsan bazen öyle bir sınıra gelir ki, onu aşamaz mutsuz olur; aşar bu kez belki daha mutsuz olur!…”

Suç ve Ceza Dostoyevski

Mutsuz olmak için çok sebebim var ve fakat haklılığımı savunmaktan geçeli çok oldu. Bu durumdan çıkardığım hassas nokta; aradığın sebepler daima var, konu nedenler değil. Aslı mevzu yol, yani yolculuk! Taş olur, toprak olur, çiçek olur, asfalt olur… Yağmur olur, çamur olur, sıcak olur, kurak olur… Yoldaş olur, yolsuz olur, ruhsuz olur, toz olur, tuz olur, buz olur… Yoldan çıkmamak önemli, yolcu yolunda gerek!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Intern (2015) :  Nancy Meyers tarafından yazılıp yönetilen film, komedi dram türünde ve Amerikan yapımıdır. Oyuncular, Robert De NiroAnne Hathaway ve Rene Russo yer alıyor. Adaylıklardan birini kazandı ve eleştirmenlerden karışık notlar aldı.

Online satış yapan kadın moda sitesinin şirketinde, vitrin süsü olarak alındığını bilmeden, emeklilikten sıkılan 70 yaş üstü yaşlı adam stajyer olarak, yarı zamanlı işe alınır. Farklı iki neslin ekonomik sisteme bakış açısının, çatışmasının ve genel geçer doğrularız değişmezliğinin, yaşlanınca sistem dışına atılan zehir gibi beyinlerin, doğru şansı doğru yerde üçlemesini bulan kadın girişimcinin, sistemin çarkında koşarken hatırlamanın, unutulmuş yaşamın, baştan başlamanın, mütevazi olmanın, hoşgörünün, tecrübenin, gençliğin ve güzelliğin, insanın ve insana ait olmayan bir acayip kariyer düzenin hikayesidir.

Sanırım pandeminin en ve tek olumlu tarafı, bu sistemi kökünden sarsmasıydı. Elbette deprem sismik hareketine her yapının dayanamayacağı gibi pandemi sarsıntıları da bir çok zarar verici yıkımlar yaşattı ve yaşatıyor. Sağlık mevzusunu cebren ve hile ile şimdilik konu dışına alırsam, değişiyor, evriliyor, devriliyor ve ayağa kalkacağız! İnsana uygun ve insani şartlarda olması en büyük arzum.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Huzur denilen o şeyin her santimine ihtiyacım var bu aralar. Bana biraz bahar gerekiyor ! Çok üşüdüm…”

Maksim Gorki

Bahar da beni özlemiştir, eminim.

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

JÜPİTER’İN PERŞEMBESİ/ *The Intern (2015)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s