Jüpiter’in Perşembesi/ *Real Women Have Curves (2002)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Üzgünüm, Biliyorum Bir Şeyler Planladığımız Şekilde Gitmiyor!”

Ve geldik perşembeye, Jüpiter şerefine yine animasyonlu müzik videosu gününe! Üstelik bu akşam yeni ay var gökyüzünde ve bir çok göksel enerjiler ile dünyanın akışında olabileceği ön görülen, yepyeni olasılıklara doğru itileceğiz… Corona’lı, karantinalı, virüslü derken zaten hepten değişen yaşam düzeni daha ne kadar farklılaşabilir ki denilen zeminde bireysel hayatlarımıza yön bulma kaygıları… Az sabır, akla yattı diye; sıkıldığın için sakın dönme daha yoldan. Tam sana göresi olacak bir anda, buna inanmayı seçtim; akıştayım ben akıştaa…

“Herkes kendinde eksik olan şeyi sever, birbirini en çok büyüleyenler birbirini en çok tamamlayanlardır.”

Schopenhauer

“Tamam, şimdi yaylan!” diyenlere kanmayın, kandırılmayın. Karma yaratmayın, maskesiz çıkmayın, evde oturup berhudar olmayı da unutun. Bizi tamamlayan seçeneklere odaklanalım, canlarım. Hareket ve bereket geliyor şu köşeyi de dönünce, az sabır beşerler!

*Aslı’nın Film Önerisi…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Real Women Have Curves (2002) : Türkçeye “Kadın Dediğin 2002” olarak tercüme edilmiştir. Patricia Cardoso‘nun yönettiği filmi, George LaVoo ile senaryosunu birlikte yazmışlar. Josefina López‘in aynı adlı oyunundan uyarlanan yapım, bir Amerikan yapımı olarak, komedi, drama filmi şeklinde üretilmiştir. America Ferrera‘nın ilk uzun metrajlı film ve ilk başrolüdür. 93 dakika süren eser, 10 adaylıktan 7 sini kazanarak aynı zamanda toplumda bir fark yaratmayı da başarmış devrim yaratan bir yapımdır. “2000’lerin en etkili filmlerinden biri” olarak kabul görmüş ve “bir filmin kültürde yaratabileceği etki” ile işaretlenerek National Board of Review tarafından özel tanınma ödülü ile Sundance Enstitüsü‘ne kaydedilmiştir. 2019 yılında, ABD Library of Congress “kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli” olarak kabul edilip National Film Registry korunması altına almıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kendini sevmek ve saygı bulmak için mücadele eden genç kadınlara ses veren konusu etkileyici bazen güldüren bazen üzen ve fakat düşündüren hatta harekete geçiren öncü tarzıyla ikibinlerin, sinema tarihine kazandırdığı özel filmlerindendir.

Gerçek Kadınların hem fiziksel hem de duygusal Eğrileri Vardır” ve bu tecrübelerin öyküsünü, Meksika-Amerikan deneyimi ile sıcak kalpli bakışlarla izleyelim mi? Gerçek kadınlar’a!

*Aslı’nın Film Önerisi…

“Ayakta duracak halin yokken, hayatta duracak nedenlerin varsa, korkma düşmezsin… “

Celalettin Rumi

Artık korkmuyorum ki…

Jüpiter’in Perşembesi/ *Real Women Have Curves (2002)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s