Merkür’ün Çarşambası/ *”Umbrella (2020)” Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Umbrella 2020 :  Animasyon Kısa Dram Filmi 

Film adına tıklayarak İmdb linkine ulaşabilirsin! 

Aslında babası tarafından terk edilen, çocuğun kendisi değil, ağır gelen yaşamsal zorluklar olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ama bununla birlikte, filimde konu olan terk etme unsuru; terk edilene odaklanarak işlenmiş. Bu durumun neticesinde oluşan yas süresi; Kübler- Ross‘a göre sağlıklı tepkiler olarak 6 adımda:

1) İnkar veya yalıtılmıştık,

2) Şiddetli öfke ve kızgınlık,

3) Pazarlık,

4) Depresyon,

5) Kabul ve

6) Umut olarak yaşanır’mış olsa da; izleyiciye yansıtılan son madde ve hemen akabinde olanlardır. Kısaca filmin teknik ve biyomekanik yapısına bir göz atıp, konusundan azıcık bahsedelim:

Umbrella (2020) : Yönetmenlerin; Helena Hilario ve Mario Pece‘nin ilk filmleri olan ve 8 dakika süren anime, festival döngüsünde çok beğenilmiştir. Stratostorm stüdyoları; Brezilya – São Paulo ve ABD – Los Angeles‘taki ofislerinde üretilmiştir.

Oscar aday adayı olan Brezilya yapımı kısa animasyonlu film, gerçek olaylardan ilham alınmış: Babası tarafından yetimhaneye terkedilen ve sarı bir şemsiye ile yaşama tekrar bağlanmayı hayal eden oğlan çocuğunun, ziyarete gelen küçük bir kız ile sarı şemsiyesine sahip olmak istemesini konu alınmış. (2021 Oscar adayı 96 adet Animasyon kısa film listesi linkte, tıkla açılsın!) 

Yapımcılığını üstlenen stüdyo ve bu şirketi açmak için yapılan özverilerili bu çifte, senaryo ile yapım aşamasında harcanan emek ve sevgiyle üretilen bu animasyona bağladığım gibi fazlaca şefkat duyduğum da doğrudur. Atkının ve şemsiyenin sarı rengiyle, yüreğimden bir kaç yaprağın sararıp dalından ayrılmasını saymıyorum bile…

Gerçek olaylardan esinlenen Umbrella, bu genç meslektaş çifte bir çok ödülün yanında, umut ve birlik sevinci de vermiş görünüyor! Umudun kapısını açtıkları için bu harcadığım 8 dakikayı çok sevdim ben Aslı’nda…

“Bir sevgiyi anlamak, bir yaşam harcamaktır. Harcayacaksın.”

Özdemir Asaf

Sevgiyse üretilen ya da paylaşılan; harcamak, üretmek, kazanmak, hepsi bir. O yüzden bana yan yan bakma; elbette harcayacaksın!

Edit: 93. Oscar Ödülü kısa liste denilen 15 uzun metrajlı film, bugün belli olacak ama kısa animasyon kategorisi için az daha beklemek gerekebilir. Keza Türkiye‘yi bu yıl temsil eden Gökalp Gönen isimli dâhimiz için haftaya burada Merkür’ün Çarşambası kategorisinde içerik hazırlayacağım. (Mavi Merkür’ün Çarşambasına tıkla hazır olan animeye ulaş!) Aday olduğu Animasyon Kısa Film olamayacak ne yazık ki, diğer değerli animesini seçebildim. Oscar adaylığında olan yolculuğunda, kendisine başarılar diliyorum.

Ayrıca 9 Şubatta açıklanacağı ilan edilen 93. Oscar ödüllerinde, 15 aday arasında olmasını ve ülkemiz adına “Miracle in Cell No. 7 2020″a başarılar diliyorum.

Aslı’nın İnadı…

“Belki başka bir zaman başka bir yerde. Sonuçta yarım kalan her şey tamamlanmaya muhtaçtır.”

Leyla ile Mecnun, Burak Aksak

Her yarım tamamlanır diyor…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Merkür’ün Çarşambası/ *”Umbrella (2020)” Animated Short Film” üzerine 9 yorum

  1. Ellerinize sağlık, gerçekten çok ama çok güzel bir inceleme olmuş. Sınıfta öğrencilerimle izlemek için seçtiğim bir filmdi. Her şeyi konuşmuştuk ama şemsiyenin rengine hiç odaklanmamıştık. Blogunuz takip listeme eklendi.

    Liked by 1 kişi

  2. Ne güzel bir yorum, ne güzel bir insan… Teşekkür ederim, gerçekten çok teşekkür ederim. İnsan bloga küser mi? Küser, sırtımı dönmüştüm heyhat yüreğimde ki ses galip geldi ve bir bakayım, son yazılarımı da düzenleyeyim dedim. Sizin nazik zarif yorumunuz gördüm. Umut oldunuz, neşe oldunuz, tekrar teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

  3. Hocam ben nazik yanıtınız için teşekkür ederim. Böyle nitelikli Türkçe içerik çok az. Bu kargaşa içinde okuruna ulaşması da tesadüflere kalıyor ama sizi yeniden motive edebildiysem ne mutlu bana. İyi çalışmalar dilerim. İyi ki varsınız.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s