Merkür’ün Çarşambası/ *”Brain Divided (2013)” Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Brain Divided (2013) : Animasyon Kısa Romantik/Komedi Filmi

 Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Bazen aklımız olayların önüne geçer, bazen de arzularımız fırtınanın içine girer… Zihin ile kalbin oluşturduğu bu çekiştiren güçlerin çarpışmasında asıl kendimizin dışında, kabul görmek için çırpınan tarafımıza yeniliriz. Bir öyle bir böyle, karışık davranışlar sergileyip dengemizi kaybeder; tutarsız hatta saçmalayan durumuna düşebiliriz. Bu coşkuyu hissettiğimizde; neşemizin dışında üstün gelme arzumuz, tavırlarımızı abartılı ortaya koymak, karşı tarafları da ürkütür.

Brain Divided (2013) : Yönetmen  Josiah Haworth, Joon Shik Song, Joon Soo Song adlı öğrenciler tarafından Ringling College of Art and Design de üretilmiştir. Anime 5 dakika sürer. Amerikan yapımıdır. CGIMeetup ürünüdür.

Beynin yönetimi ve kalp işleri...” konulu anime kısa filmin, içimi ısıtan yanıyla paylaşmaya karar verdim. Hani şu gönülle akıl meseleleri arasında oluşan savaşın kaybedeni olmak mı ya da yurtta sulh cihanda sulh sloganıyla yediğimiz lokmaların tadına varmak mı?… Çünkü, her şey zıddıyla kaimdir ve evrenin sırrı dengedir.

Bütünün zıttı yoktur. Bütün anlaşılabilir ve fakat yargılanamaz. İşte varılması gereken yer; burası! Bütün, tam, merkezde olabilmek; dengedir. Bil ki coşku hissettiğinde merkezden kenarla doğru savrulmuş, terazinin kefelerini bozmuşsundur. En iyi davranış; es vermektir. Alakanı farklı bir yere odaklamak, kefelerinin salınarak tekrar dengeye gelmesine yardımcı olacaktır.

Odaya aşk girince… Demirin çekildiği mıknatıs misali duygusal vakuma maruz kalırız. En temel iç güdüyle, oluşa teslime değil, olacağı oldurmaya geçeriz. Son merhalede durumsa, toz torbasında kendimizi bulacağımızdır ki nihai sonuçta; silkelenmek ve oradan çıkmak gerekliliğidir. Belki bu oluşa, aşk tarafından hazmedilmek de diyebiliriz. Olmasını istediğimizi oldurma çabasının tutarsız coşkusuna da; aşk!

Bir şeyi aşırı istemek iyi değildi. Sırf bu yüzden bir şeyin olacağı varsa bile olmazdı. İnsanın isteği dozunda olmalıydı.

John Steinbeck

Yani doz önemli. Ne der farmakolojinin babası Paracelsus “Her şey zehirdir, önemli olan dozudur!”

Kıssadan hisse: Bir vortexe maruz kaldığında, toz torbasını hatırla ve az kenara çekil. Çünkü bil ki yaşamın birey açısından iki ayağı vardır; biri zamanı yönetmek, diğeri ilişkileri yönetmek! Başarı, bu iki kavramın; hedonist yaklaşımla yararcılığından çok, medikal anayasanın ilk maddesinde ki gibi; zarar vermeyerek, zarara maruz kalmayarak özetlenebilir.

Yürekle beynin anlaşabildiği ilişkiler ve tatlı bir hayat dilerim, hepimize…

Aslı’nın Karikatür Seçimi..

“-Neyi bekleyeceğiz Zeze?

-Gökyüzünden güzel bir bulutun geçmesini…”

José Mauro De Vasconcelos – Şeker Portakalı

Bekliyorum… ?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Merkür’ün Çarşambası/ *”Brain Divided (2013)” Animated Short Film” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s