Merkür’ün Çarşambası/ *”Wedding Cake (2013)” Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Wedding Cake (2013) : Animasyon Kısa Romantik/Komedi Filmi  

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Aşkın ve aşığın evrimi ile haşır neşir olmak beni daima tüm insani olaylardan daha fazla ilgilendirdiğine hepimiz hemfikiriz sanırım… Çünkü her birimizin gözlük nesneli farklıdır. Aşkın olmadığı yerde nefes almam mümkün değil, oksijene ihtiyaç gibi ilişkilenmeyle beslenirim. İlişkilenmekten duyduğum haz ile dokunurum tüm diğer şeylere de… Yaşamın anlamına bulaşmak ancak böyle mümkün olabiliyor benim için!

Ve aşkın, yaşama katılan kapısından içeri girebileceğim bir anahtar olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam…!

Aslı’nın Kısa Anime Önerisi…

Wedding Cake (2013) : Filmakademie Baden-Württemberg stüdyolarında üretildi. Almanya yapımı eser, 9 dakikalıktır. Ödüller: Annie Awards 2014 de Best Student Film ödülünü kazandı ve Landshut Short Film Festival 2014 de aday gösterildi. Yönetmeni ve yazarı Viola Baldwin dir. CGIMeetup ürünüdür.

İlişkilerin, nasıl sürekli çaba, özveri ve dikkat gerektirdiğini gösteren bu kısa anime film, bana termodinamiğin ihlal edilemez ikinci yasası entropi’yi hatırlattı. Entropi, düzensizliğin sesidir, adeta… Bir sistemi özgür bırakınca, elde edilen sonuçtur. (Yere düşüp parçalanan kadeh asla bir daha masanın üstüne zıplayamaz, gibi.) Elbette termodinamiğin ikinci yasasının ihlal edilemez olduğu, hayat boyu edindiğimiz tecrübelerle hücrelerimize kazınmıştır. Düzenli sistemlerin zamanla daha da düzensizleşeceğini fısıldar daima bize. Bir sistemi kendi haline bırakınca ulaşacağı denge noktasına ne kadar uzak olduğunun bir ölçüsüdür, başka bir anlatımla. Birimi j/k’dir. Her maddenin hareket enerjisi vardır. Çünkü hiçbir şeyin sıcaklığının sıfır kelvin olamayacağının ispatıdır yani yani. Bu rastgelelik büyük ölçekte kaotik bir düzen de getirse, bozunma kaçınılmaz olur. Ve her hareket beraberinde değişimi getirir.

“Mona Lisa bile dağılıyor.”

Dövüş Kulübü 1999

Bu yüzdendir, kurduğumuz ya da sihirli bir el misali kendimizi içinde bulduğumuz her oluşum, evrilir. Derleyip toplamaya, dürtmeye ve dahi elimizde bir sopayla zapturapta almaya çalışsak da; dağılmaya ve hatta ekosistemine uygun koşullara meyl etmeye devam eder. İşte bu bağlamada, uzaklaşır, yakınlaşır, dönüşür durur. Çekiştirmeyeceğimiz, ötekileştirilmeyeceğimiz ilişkilenmelere, uzlaşı ile güzel bir dans dilerim bugün için bize…

Demem o ki; ilişkilenmeler emek gerektirir ve her yeni girdi bir proses başlatır. Şayet kendi haline bırakılan yetim muamelesi yaparsak, bir uzak güne gerek yok, pek yakında köprü altında bir serseriye döneriz veyahut döndürürüz, bilgine. Şu 9 dakikalık animeyi bir kere daha izleyelim mi?

Edit: Termodinamiği ve 4 yasasını şahane bir dille anlatan fizik üstadını yazdığı içeriğin linkini, meraklılarıma bırakmaktan neşe duyarım. Mavi kelime tıkla ve link açılsın!

Aslı’nın Karikatür Seçimi..

“Ne hoş bir güzelliği vardır; hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin.. Kimseye bir kötülüğü dokunmadan yaşayanların, onurlu bir yaşamı seçenlerin..”

Virginia Woolf

Hoş güzellere…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Merkür’ün Çarşambası/ *”Wedding Cake (2013)” Animated Short Film” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s