Dört Günlerin Ölü Lazarus’u!/ *Ratched (TV Series 2020)


Aslı’nın Mizik Seçimi…

“Keşke Söyleyecek Sözlerim Olsaydı, Ama Sözler Haince”

Asaf Avidan yeni albümünden bir şarkı “Lazarus’un Taşı” ile ilginç bir gündü tanışmam. Spotify öneri listemdeydi 17 Ekim günü, araştırırken Aziz Lazarus günüymüş aynı zamanda bu gün… Ve Jesus, en sevdiği havarisi Lazarus hasta olduğu için evine yola çıkar. Evine vardığında kız kardeşi Martha, 4 gün önce öldüğünü ve iyileştirmek için geç kaldığını söyleyerek içerleyince “Bana inanan: ölmüş olsa da yaşayacak!” denilen o ünlü sözünü söyleyip, lahit taşını iter ve “İleri Gel” diye seslenir. Dört günlerin Ölü Lazarus’u olarak İncil’de anlatılan Lazarus kefeni ile dirilip gelir… Ve onuruna Aziz Lazarus olarak kutlama yapılan gününde, ölümü yenen olarak adaklarda bulunulur. Üstelik cumartesi ve pazar günü ayinleri Rus Ortodox Klisesine göre yapılırmış. 17 Ekim de Cumartesi idi.

“Kar şiddetle, rüzgarla, büyük bir kırgınlıkla vardı gece yarısı dağlarına. Gelemem artık yanına. Ben kaybettiğime ağlayayım, sen kaybettiğine ağla.”

Birhan Keskin

Kış geliyor demiştim sana… Kayıplar artık kaçınılmaz sevgili! Gücün yeterse itersin Lazarus’un kayasını mezar kapısından ve çağırırsın beni kefenimle yanına… (17+4 =) 21 Ekim bugün! Yahut da sen orada, ben burada: Ağla!

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Ratched (TV Series 2020-2021) : 2020 yılında yayına giren, dram, psikolojik gerilim temalı, 8 bölümlük, önümüzde ki yıl 2. sezon için anlaşması yapılmış, Netflix dizisidir. Ancak 2. sezon hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım, akıbeti konusunda bir duyum alırsam yazarım. Şimdilik ilk sezon ile idare edin.

Psikiyatri kliniğinde Ratched adlı hemşirenin yaşantısını konu alır. 1962 yılında yayınlanan One Flew Over the Cuckoo’s Nest adlı kitabın yazarı Ken Kesey, roman karakteri olarak yaratılan zalim Psikiyatri Kliniği Baş Hemşiresi Mildred Ratched, 1975 yılında, roman ile aynı adı taşıyan uyarlama yapım ile vizyona girmiştir. Film, ABD Ulusal Film Arşivi filmlerinde yer almıştır. Türkçeye “Guguk Kuşu 1975” olarak çevrilmiştir. Yapım, Primetime Emmy dahil 2 galibiyet, 20 adaylık ödülü kazandı.

Bu seride ki Ratched, Guguk Kuşu filmde ki Başhemşire karakterinin öncesini, yani gençlik yıllarını konu alıyor. Dizi de, kliniğe hemşire olarak başlayan Ratched’in şık ve karanlık dünyasına uzattığı ayak baş parmaklarının, ilk suya dokunmasıyla ürperişini izliyoruz. Denize alışınca bizi de kıyıdan yanına çağıran sesini duyuyoruz “Su çok güzel, gelsene!” E, hadi eleştirmenlerden geçer not alan seriye başlayalım mı?

Pasif agresif bir zorbanın eline düşmeden usulca izleyelim!

Edit: Esinlenen roman ve uyarlama filmi ve yazarı gibi açıklamaları içeren linkler mavi yazı içinde; tıklaman yeterli sevgili meraklı!

Aslı’nın Film Önerisi…

İnsan sezmekte ve susmakta usta olmalı…

Friedrich Nietzsche

Suskunluğun Ustası’na…

Dört Günlerin Ölü Lazarus’u!/ *Ratched (TV Series 2020)” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s