Sağ Gözüm Seğiriyor!/ *The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kibri Bırakıp Sevgiyi Seçiyorum!”

Fikirler dolaşıyor zihnimde ve bakış açıları ve kavramlar… Ve tüm bunlar beni kibirli yapıyor! Sana karşı ki en çok da kendime karşı… Kibir, duyarsızlığı getiriyor… Acımasızlığı ya da acıya karşı körleşmeyi gerektiriyor. Hissizleşmem gerektiğini kim söyledi ki? Mutluluğumun önünde duruyor ve gölgemde biraz ağlamak istiyorum. Sırtımı ve çenemi dik tutacağım derken es geçtiğim yaslarımı toptan tutuyorum şimdi. İçimden uğurladıklarımın yasını tutmadan, arzularımın açlığını nasıl doyuracağımı bulamam ki… (Sia, “Courage to Change” adlı şarkısının MV ile devam edersin okumaya…)

Bu sabah, andayım. Sağ gözüm seğiriyor! Olana ve fark ettiklerime dikiyorum gözlerimi… Gülümsüyorum, müziğin notalarında zihnimi ve duygularımın dans edişini izliyorum… Seviyorum… Ve anımsıyorum: Geciken adaletin adaletsizliğini…

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999): Biyografi, macera, dram türünde 1999 yılında gösterime giren film, Luc Besson tarafından yönetmenliği yapılmış, başroller Mіlla JovovičDustin Hoffman, John Malkovich olarak paylaştırılmış, The Mystery of the Charity of Joan of Arc kitabından bir uyarlamadır. Fransız yönetmen ve Fransız yapım firması tarafından Amerikan sinema piyasası için servis edilen epik tarihsel darama filmidir. Adaylıkları ve ödülleri ile çok alkış almıştır.

Yüzyıl savaşları diye adlandırılan 1400’lerde Fransa’nın işgalci İngilizlere karşı verdikleri mücadelede yer alan ve sonrasında Azize ilan edilen Jeanne d’arc, 30 mayıs 1431 günü Rouen şehrinde henüz 19 yaşında bir genç kız. Kısacık yaşamında tarih sayfalarına geçecek büyük bir rolün üstünde! Ve bu küçük kadının, politik savaşlar arasında, çiğnenip tükürülen bir propagandanın, gecikmiş bir adaletin simgesi olarak azize ilan edilmesini konu alıyor.

Filmin ve tarihin örgüsü içinde: 3. yüzyılın sonlarında yaşamış ve 18 yaşında idam edilmiş sonrasında azize ilan edilmiş İskenderiyeli Azize Katerina’yı rüyasında bir vizyon olarak görmesi ve çevresinde oluşan olaylar neticesinde aynı sonu yaşayan Jeanne d’arc için “geciken adalet, adalet değildir.” de denilebilir.

Tarih filmlerini ve kahramanlık sahnelerini sevenler kadar zaman değerlendirmeye çalışanları da memnun edecek bir film. Ekimin sessiz akşamlarına eşlik etsin bakalım. Filmi izle, ay’ı öp, saati kur ve erken yat.

Edit: Fransız yapımcılardan dram/müzikal ve çocukluğunu konu alan Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc 2017 filmi ve 2019 yılında devam filmi olarak gösterime giren müziksiz ve genç kızlığını konu alan “Joan of Arc (2019)” filminin içeriği için link bıraktım. Meraklısına duyurulur.

Aslı’nın Film Önerisi…

“İçinden, sesini işitebilecek birine, ‘yoruldum’ demek geçiyordu, ama çevresinde kimse yoktu…”

Hasan Ali Toptaş

Yoktu…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Sağ Gözüm Seğiriyor!/ *The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999)” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s