Ekimin Sol Sızıları Adına!/ *My Left Foot (1989)


Aslı’nın Müzik Seçimi..

“Sanırım Ben Artık Büyüdüm!”

‘Solumda olanlar ile yaşamdayım‘ diyen Brown ile aynı solu paylaşıyoruz ve fakat aynı sonu paylaşmak gibi bir niyetim yok! (Müzik video Shallou ve Emmit Fenn tarafından seslendirilen “All your days” şarkısına hazırlanmıştır. Çok, çok severim ve bu müzik eşliğinde dinlemeni de rica edebilirim..) Ve bir şiirle devam edelim:

"Akşamsa, Eylül'se, ıslanmışsam...
Beni görsen belki anlayamazsın,
İçlenir gizli gizli ağlarsın.
Eğer ben yalnızsam; yanılmışsam...
Elimden tut yoksa düşeceğim..." -Atilla İlhan-

Sol yanımda olan hasarlara kah neden olan kah şifalandıran ve solumun benimle barışmasını sağlamak pahasına kendini harcayan, solumun sızısı, solumun kahramanı, sol dizim ve sol ciğerim… Kaburgamın da soluna nişan alan, soluma aşık sevgili! Solum sana daima sadık olacaktır…

“Yaş aldıkça sadeleşiyor insan! Bütün fazlalıklarından arınıyor. Gereksiz insanlardan, kıyafetlerden, eşyalardan. Ve hatta kelimelerden…”

Anonim

Ayıklıyorum kendimi kılçıklarımdan… Sol yanıma ithafen yazdığım içeriğe de göz atmak istersen link bırakıyorum. Yazarın sözünü başlık yaptığım 2019 Aralık ayında yazdığım yazı üzerine tıklayarak ulaşabilirsin: Fark etmek acıydı ama gerekliydi.” Christy Brown

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

My Left Foot (1989) : İrlandalı Yazar ve ressam Christy Brown‘ın otobiyografi kitabıyla aynı adı taşıyan roman uyarlaması bir filmdir. İrlanda İngiliz ortak yapımı, biyografik dram türünde 1989 yılında gösterime girdi. Bir çok adaylıkları ve ödülleri olan film, 103 dakikalıktır. Türkçeye “Sol Ayağım 1989” olarak çevrilmiştir. Oyuncular Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan. Yapım, Oscar dahil 23 galibiyet ödülü, 20 adaylık ödülü kazanmıştır. Baş karakteri oynayan Day-Lewis, haftalar süren çekimler süresince tekerlekli sandalyede rolünden çıkmadan kalmaya devam ettiği için iki kaburgası kırılmasına rağmen ekip ve yapımcılarla çatışarak o şekilde filmi tamamlamakta ısrarlı olmuş. Rolün gerçekliği veya gerçeğin rolleşmesi gibi bir şey olmuş velhasıl.

Yönetmeni Jim Sheridan ve oyuncuların da büyük beğeni ile evlerine döndükleri filmin yazarı ve baş kahramanı doğuştan Cerebral Plasy olan ve sadece sol ayağını kontrol edebilen özel birinin hayatını konu eder. Annesi sayesinde olduğu insan olmayı başarabilen ünlü yazar ve ressam, bu filmde mutlu sonla biten hikayesinde ve Aslı’nda sevdiği ve evlendiği kadın tarafından kötü bakım yüzünden öldüğü iddia edilen bir adam olduğu iddiası ile bu yapımda iradesini izlemek müthiş oldu! Ayrıca bu film, sinema kılavuzu ve başvuru kitabı niteliğinde kabul gören ve film yapımcısı editör Steven Schneider tarafından 2003 yılında yayınlanan “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film” kitabında yer alır. (1001 Movies You Must See Before You Die 2003 book)

“Kırık bir kalp, sakat bir vücuttan daha çok acı verir”… diyen annesinin bu repliği akıllarda kalır ki buna benzer bir çok dokunaklı özlü sözleri halen nette dolanır. Bu içerik için, hem filmi hem sözleri hem de sol yanıma düşen tüm sızılarımın hatırına analım ve tekrar izleyelim diye kaleme aldım; Ekimin sol sızıları adına!

Aslı’nın Film Önerisi..

“Ve ben bütün yapraklarımı döküyorken şimdi Eylül diyorsun, tam da orda başlıyor ayrılık…”

Ahmet Telli

Ve Ekim ile soluyorum artık!

Ekimin Sol Sızıları Adına!/ *My Left Foot (1989)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s