Yazdığım Son Hikaye Buydu!/ *The Hunger Games: Catching Fire (2013)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Yazdığım Son Hikaye Buydu!”

Ait olmadığım bir denizin tam ortasındayım…” Bu sonbahar beni fena coşturuyor! Ve Spotify, teşvik eden bu ruh halime batmam için; asla yapmadığı Türkçe şarkıları arka arkaya oluşturduğu bir liste hazırlamış bana… El ele vermiş evren, bir şeye işaret ediyor gibi… Enerjiler değişiyor ve bu hoşuma da gidiyor Aslı’nda…

“Bana beni geri ver, yeter diye uyandım bu sabah…”

“Ben senin, yüreğimde duruşunu sevdim..“miştim!

Cahit Zarifoğlu

Olanları, olmayanlara denkleşmekten vaz geçmem konusunda uyarılıyorum zannımca ve bu beni az ürkütse de Aslı’nda haddimi bilip, sınırlarıma çekilmeme neden oluyor. Ve bu durumda telaşlar son buluyor. Olanı kabule geçmek diye buna denir sanırım.

*Aslı’nın Film Seçimi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Hunger Games: Catching Fire (2013) : “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak” olarak Türkçeye çevrilmiştir. Bilim Kurgu, macera aksiyon tarzında distopik kitap uyarlaması film, serilerinden ikincisidir. Yazar Suzanne Collins’in dörtlemesinin devamı olan 4. kitabı bir kaç ay önce yayınlandı The Ballad of Songbirds and Snakes (2020) (prequel) uyarlama üzerine çalışılıyor filmin gösterime girmesi için. İkinci film 146 dakikadır ve yeni yönetmeni Francis Lawrence olarak bundan sonra tüm seriyi o yönetti. Bu serilerde en çok ve en yüksek hasılatlı bu film yaptı. Yapımın 68 adaylığı, 22 galibiyet ödüllerini de Ateşi Yakalamak topladı. Başrol oyuncusu; Jennifer Lawrence. Amerika Kanada Almanya Fransa ortak yapımıdır.

Ekolojik felaketin ve tüm iktidara bağlı on üç bölgenin yaratılmasına yol açan savaşın ardından, gelecekte 21.yüzyıl Kuzey Amerika ülkelerinin yerini alan, belirsiz bir zamanda geçen kurgusal Panem ülkesinde geçen serilerden bu sefer Panem ülkesinde 12. bölgenin kazananı olarak Haracına geri dönen esasa kız rolünde oynayan Jennifer Lawrence’ın, tüm haraclarda ilham kaynağı olur ve asi bir savaşçı olarak kaderinin yoluna razı olur. Belirsiz bir sonla noktalanan film devam serilerine referans ettirilir. Halk, kural koyucular, kuralları uygulayıcılar, iktidar nasipliler ve bu nasiblilerden nemalananları açıkça izlemek; gerçek dünyamıza benzerliği ile kurtarıcının zaferiyle tatmin olan seyirciyi ziyadesiyle memnun etmiştir. Eğlenmek için, halkın ölüm kalım savaşı verdiği arena benzeri reel oyun sahasında; yine muhteşem sahnelere tanıklık edeceğimizi hatırlatmama bilmem gerek var mı? Resmi sitesinin linkini de bırakıyorum.

*Aslı’nın Film Önerisi…

“Her şey değişir; bazen zamanla, bazen bir insanla…”

Cemal Süreyya

Hepsi hepsi bu…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Yazdığım Son Hikaye Buydu!/ *The Hunger Games: Catching Fire (2013)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s