Küheylan Kim? (Özel-Eylül Yazısı)/ *Equus (1977)


 • Küheylan (Şarkısı)

  Duydum ki Umudunu Kesiyormuşsun: Etme!

  Çünkü sorarlar “Cefasını çekmediğin bir davanın, cennetine mi talipsin?” diye.

  Ve susarsın!

 • Küheylan Miti:

  Arap mitolojisindeki “Tanrı bir gün insana eş olsun, dost olsun, onun ayaklarını yerden kessin diye bir at yaratmak istemiş. Bundan sebep, dünyayı var ettiği dört elementi; ateşi, toprağı, suyu ve havayı çağırmış.

  Görevi önce ateşe vermiş: At çok güzel olmuş; parıl parılmış, kıvılcım gibiymiş ama özü ateşten ya hırçınmış, vahşiymiş.

  Yaradan bu olmaz deyip görevi toprağa vermiş. Toprak öyle bir yaratmış ki uysal, sakin, yeryüzü gibi rengarenk, çok güzel ama bir kusuru varmış; toprak gibiymiş hantal, tembel.

  Suya verilmiş bu seferde görev! Su, minik dalgalar kadar şirin, tsunamiler kadar hırçın, su kadar berrak ve güzel bir at yaratmış. Çok idealmiş ama kusuru da çok büyükmüş. At su gibiymiş; akıp gidiyormuş, bir yerde kalamıyormuş, bulunduğu kabın şeklini alıyormuş, sadık değilmiş.

  Görev son olarak havaya verilmiş. Hava, düşünmüş buluttan mı yaratsam? Nemden mi? Ondan mı? Bundan mı? diye düşünürken; rüzgarda karar kılmış. Meltemler kadar uysal, fırtınalar kadar hırçın bir at yaratmış. At, nereden geldiğini unutmasın diye de atın yelelerine rüzgarı bağlamış.

  O yüzdendir ki en güzel yeleler Arap atındadır. Atın adını; Küheylan koymuş. Yaradan onay verdikten sonra ilk Arap atını Arap çöllerine yollamış. Ne şahlar ne sultanlar ne krallar ne zenginler ne yiğitler bırak ata binmeye ata yaklaşamamışlar bile .

  12 yaşında Hz. İbrahim gelmiş ve kimsenin dokunamadığı fırtına gibi atı direk yelelerinden tutmuş, atın özüne dokunmuş, at onu sırtına almış hemen. Tüm Arap çöllerini fırtına gibi eserek ama bir meltem huzuruyla sadece dakikalar içinde gezmişler.

  Araplar derki “Her kadın bir küheylandır.” İbrahim’ini bulana kadar fırtına kadar hırçındır ama her kadının bir İbrahim’i de vardır mutlaka. Ve İbrahim gelip kadının özüne dokunduğunda, onu saçlarından sevebildiğinde, o fırtına yerini melteme bırakır. Aşka bırakır…”

  Öyküden de anlaşılacağı üzere Arap mitolojisine göre ilk atın bizzat yaradan tarafından konulmuş adıdır; Küheylan.

  ekşi sözlük yazarı red kit07 tarafından yazılmış hikayedir. 16.11.2013

 • Utansın! (Küheylan Şiiri)

  Üstad Necip Fâzıl Kısakürek
    şiirlerinden biridir.
  
  Tohum saç, bitmezse
    toprak utansın!
  Hedefe varmayan 
    mızrak utansın!
  
  Hey gidi Küheylan, 
    koşmana bak sen!
  Çatlarsan, doğuran 
    kısrak utansın!
  
  Eski çınar şimdi 
    Noel ağacı;
  Dallarda iğreti 
    yaprak utansın!
  
  Ustada kalırsa bu 
    öksüz yapı,
  Onu sürdürmeyen 
    çırak utansın!
  
  Ölümden ilerde 
    varış dediğin,
  Geride ne varsa 
    bırak utansın!
  
  Ey bin bir tanede 
    solmayan tek renk;
  Bayraklaşamıyorsan 
    bayrak utansın!
 • *Küheylan/Equus (Oyunu)

  Aslı nın Oyun Önerisi…

  *Küheylan/Equus 2016; Oscar ödüllü senarist Peter Shaffer tarafından yazılan efsanevi oyun Küheylan, 3D mapping teknolojisiyle birleştirerek dev bir prodüksiyon olarak 2016 da tiyatro sahnelerinde gösterime girmiştir. 2 saatlik gösterim aşağıda paylaştığım video da full izlenebilir. Bol ödüller almış bir oyundur.

 • Küheylan/Equus (1977)

  (İmdb link Film adına için tıkla)

  İngiliz, ABD yapımı film tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanmıştır. Atları kör eden bir genci inceleyen psikiyatrisi konu alır. Drama tarzında 137 dakikalık yapımın detaylı analizi için link burada. Tarzı dram ve Türkçeye “Kör Atlar” olarak çevrilmiştir. Eski bir yapım ancak Oyunu Küheylan olarak lanse edildiğinde ve oyunun uyarlaması olduğundan, burada tanıtmaya uygun buldum. Adaylıkları ve ödülleri de mevcut.

  Aslı’nın Film Önerisi…

  Güze ve Eylüle farklı başlayalım! Gece ay/ı seyretmeyi sakın unutma. Aynı anda hepimiz onun utancına tanıklık edeceğiz ve ardından kendini sulara batırışına! Sonrasında sadece Jüpiter ve az yukarısında Satürn ona baka kalacak. Ve tüm yıldızlar yanıp sönerek ona veda edecekler… Seremoni muhteşem… Yarım iken başladı ve her gün parça parça doldu… Ta ki 2 Eylül sabahına kadar. Her şey mükemmele evriliyor, Aslı’nda nefes alıyor ve devam ediyor. Öyle…

Herkes seni yazdıklarımda arıyor. Ama sen yazıp yazıp sildiklerimdesin: Bunu kimse bilmiyor..

Ertuğrul Bayam…

…….

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Küheylan Kim? (Özel-Eylül Yazısı)/ *Equus (1977)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s