Gladyatör, Planını Arenada Yapar./ *The Addams Family (Tv Series 2019)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bir Yerde Okyanus Görmek İstiyorum!”

Çemberi kırmak; bir başıma yapamayacağımı düşünmüştüm hep… Yine yanılmışım. Evrenden yardım aldığımı da saklayamam ki…

Gladatior in arena consilium capit!” Latince, Gladyatörler için söylenmiş bir söze denk geldim: “Gladyatör, planını arenada yapar.” demek. Dikkatimi şey ettiyse de, diyeceği özel bir anlamı var dedim kendime. Sensizlik arenasında, beni bulmanın ve mutlu etmenin planındayım şimdi!

18. yüzyıl sonrası Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan günümüz uzay çağı/dolar ekolü olarak servis edilen ekonomi piyasasını destekleyen Yönetim Fonksiyonlarına göre planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve kontrol olarak aşamaların en önemli ve ilk aşaması Planlama unsurunu; amaç için önceden alınan karar olarak özetleyebilirim.

Gladyatör; Eski Roma döneminde, seyirci önünde dövüşen savaşçılara denir. MÖ 264 ile MS 5. yüzyıla kadar Roma Antik dönemin sosyal hayatının vazgeçilmezi olan Gladyatörler için yazılan kitaplar, filmler ve tonlarca kağıtlara yazılmış hikaye, literatür vs mevcuttur. Bu kısa bilgilerden sonra…

Şimdi gelelim şu dikkatimi celbeden söze: “Gladyatör, planını arenada yapar.” Seneca tarafından yazılan bir kitap adı aynı zamanda. Seneca da Stoa felsefesinin öncülerinden. Stoacılık, doğaya uyumlu, mutlu olmanın felsefesi olarak özetlenebilir. Ki yarının yazısında bu konuya yer verebilirim; keyfe keder…

Şimdi bir türlü gelemediğim söze tekrar dönüp bakarsak ya da okursak; stratejinin önceden değil yaşarken yapılmasının hazzına…

Acınızı oyalamayın, onu yenin!

Gladyatör, planını arenada yapar. Seneca

Der kitapta… Fazla söze boğmayayım, bir minik çeşni ile konuyu ve filmini yarına bırakayım. İlahi yardım ile tekrar merkezimdeyim, doğama uyumlanıyorum. Ve yaşamı çok seviyorum… Doğaya uyumlanırken bir okyanus görmeyi de arzularımın arasına katıveriyorum. Ve ekliyorum:

Ben pembeye inanıyorum. Gülmenin en iyi kalori yakan şey olduğuna inanıyorum. Öpüşmeye, çok öpüşmeye inanıyorum. Mutlu kadınların en güzel kadınlar olduklarına inanıyorum. Yarının başka bir gün olduğuna inanıyorum ve mucizelere inanıyorum!

Audrey Hepburn

Edit: Meraklılara kitap yanında Gladyatörler ile ilgili ve Yönetim fonksiyonları ile ilgili link de bıraktım. Mavi kelimelere tıklayın açılsın linkler ve bilgiler…Unutmam sizi ki!

*Aslı’nın Film Seçimi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The Addams Family (Tv Series 2019) : 2019 yayınlanmış.1991 yılında servis edilen Adams Ailesinin animasyon filminden uyarlama yeni versiyon animasyon filmidir. Karikatürist Charles Addams tarafından 1938 yılında yazılan karakter aile olan ve Amerikalı Kurgusal bir aileyi anlatır. 60’lı yıllardan beri ekranlarda ve beyaz perde de kah film kah dizi hatta oyun serisi bile mevcuttur. Kült 10 aile filminden biri olarak markalanmış ve bol bol ödüllere de sahiptir. Yönetmenler Greg TiernanConrad Vernon tarafından üretilmiş, Kanada Amerikan ortak yapımı ve 86 dakika süren animasyon, komedi, aile tarzında yapımdır.

Addams Ailesi’ni yeni nesle tanıtmak amacıyla film tamamen yeni başlıyor ve tek başına bir film olarak tüm ailenin kökenini yepyeni bir şekilde anlatıyor.

Son versiyonunu bu gece seyredelim istedim. Uzat bacaklarını sehpaya şöyle, dur topukların altına minder de koyduk mu oh mis! Bas şu play tuşuna…

*Aslı’nın Film Önerisi…

“Hayatınla ilgili sevmediğin her şeyi değiştir. Ama önüne değiştiremeyeceğin bir şey çıkarsa, o zaman ona bakış açını değiştir. Durumu yeni bir açıdan göreceksin ve belki de değiştirmek için yeni bir yol bulacaksın. ”

Maya Angelou…

Yeni yollara… hazza…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s