Ve İkisi de Özgürdür; Kendi Doğalarına Uydukça!/ *Edward Scissorhands (1990)


Aslı nın Müzik Seçimi..

“Ve Hiç Sona Ermiyor Gibi Gözüküyor!”

Aklımdasın… Ve bu utanç verici, gördüğün gibi… Derler ki yeterince beklersen… Oysa bazen hayat, bir vinç yollar ve kökünle beraber söker seni tutunduğun topraklardan… Sen, kanatlarım çıkacak galiba, hatta evet çıktı! diye sayıklarken üstelik… Sonra; verimli arazilere, senin için açılmış o yere; köklerini usulca koyup, üzerini örter! Ve üşümen geçer.

Kuşları sevdiğini hatırlarsın. Başını kaldırır gökyüzüne, dallarına konmalarıyla neşe dolarsın. Ve anlarsın; sen bir ağaçsın! Ve daima bir ağaç olarak kalacaksın. O yumuşacık toprağa tutunur, gülümsersin. Dönüşüm budur sevgili… Hiç değişmezsin… Köklerini özgür bırakıp, yayılan gülümsemene ferahlık gelinceye dek gülümsersen, anlarsın ki her şey aynı ama senin algın artık farklı. Kimi semada uçtukça güçlenir kimi köklerini saldıkça karaya… Ve ikisi de özgürdür; kendi doğalarına uydukça!

Uyandığında Hillary Jordan:When She Woke” adlı romanın Türkçeye çevirisi olarak piyasaya servis edilmiş kitabının adı! Kurgusu, anlatım dili ile bir avazda okuyup, zihne bir sürü kapı – pencere açtıracak distopik bir konu etrafında dönüyor. (Distopya: Ütopyanın anti-tezi olarak kullanılır.) Ön sıcaklar olarak kitabın konusundan bahsetmeyi bir okuyucudan alıntı yaparak sunuyorum:

İnsanlara hapishanelerde bakmanın maliyetini yüksek bulup, onlara virüs enjekte edip, ten renklerini değiştirdikten sonra toplum içerisinde yapayalnız bırakan bir distopya…” devamını kaynak linkten okuyabilirsin.

Rıdvan Çördük/Distopya seven bir okuyucu!

Ve nereden çıktı Hillary dersen; şu söz ile buluştum “Uyandığında” adlı kitabında. “…Yolu belirginleşince, insan özgürleşiyor…” . -Yazıyı yazmama sebep olan özgürlüğe ve yola; selam olsun!

Edit: Meraklısına kitap ile ve yazarın kendi öz site linkini bırakıyorum, okudukça hatırlarsın…

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Edward Scissorhands (1990) : Türkçeye “Makas Eller” olarak çevrilmiştir. 1990 yapımı ve başrolde Johnny Depp ve rol arkadaşı Winona Ryder. Yönetmen Tim Burton imzalı yapım, fantastik romantik drama filmlerinden sadece biri. Eser, Oscar, Hugo Awards, Saturn Awards dahil 23 adaylık, 9 galibiyeti ödülü kazandı. Film, 105 dakika süren Amerikan yapımıdır.

“Artık yaşlı bir kadınım. Beni olduğum gibi hatırlamasını tercih ederim.”

Edward Scissorhands (1990)

Makas ile ilgili içeriğimi çıkarınca klavyeden aklıma düştü; seyrettim! Kabul görmemek ve bir hayale kapılmak ve olsa diye çabalamak... Elbette Johnny’nin o naif ürkek ve hep üzgün; bir türlü olduramayan, ne yapsa olmayan, bıkkın halleri.. Yönetmen, aktör, masalsı ve hüzün birleşince tadından yenmedi. Bir nostalji ile cumartesi hoş geçti, pazar da sana hoşluk versin diye; izle dedimdi.

Edit: (Meraklı seni unutmadım: aktörün adına tıkla bak ne var o linkte!)

*Aslı’nın Film Önerisi

“Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafına yürümenin hiçbir faydası yoktur!”

Nietzsche

Gerçeği tespit edene kadar geçen zamana yaşam mı deniyordu?

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Ve İkisi de Özgürdür; Kendi Doğalarına Uydukça!/ *Edward Scissorhands (1990)” üzerine 6 yorum

 1. Bir gerçeği tespit edebilmek,
  Tecrübeyi getirir,
  O tecrübe ile yaptıklarına,
  Yaşadıklarına,
  Yaşattıklarına yaşam denir,
  Zira bir gerçeği tespit etmek,
  Tek başına yeterli değildir,
  O gerçekle ne yaptığın,
  Neyi becerebildiğin,
  Asıl önemli olandır…

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s