Sadece Yağmur Yağdığında Değil!/ *Locke & Key (Tv Series 2020 – 2022)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Ama Ben Yağmuru Ateşe Verdim!”

İngiliz müzisyen Adele tarafından seslendirilen 2011 çıkışlı albümünde yer alan “Set Fire to the Rain” adlı şarkısına yaptığı düzenleme ile Alan Walker versiyonu için hazırlanmış müzik videosuyla yağmur başlasın!

Ben sadece yağmur yağdığında değil, güneşli havalarda, bu yaz sıcağında, karda, baharda, gece ve gündüz sana gelmek istiyorum… Hatta senden hiç gitmemek…

Bu romantik iç dileğin gerçekleştiğini hayal edince de ürküyorum; birbirimizi öldürmeden yaşama şansımız olabilir mi diye? Gülme…

Ayağımın takılıp kendi kör kuyularıma düştüğümü biliyorsun… Senin de saklandığın; sanırım resetlendiğin, gölgelerin var olduğunu ben biliyorum. Acaba diyorum; bu durumları senkronize hale getirmek mümkün mü? “Bir, iki, üç” deyip aynı anda, aynı yağmurda ıslanıp ya da aynı şemsiyeyi kullanmamız olası mı?

Konuyu değiştirelim: Şemsiyenin tarihçesine bir göz atalım, gel! Şemsiye, ilk kez Mısır da (MÖ); güneşten korunmak için kullanılmaya başlanmış. Sonra Roma da aksesuar ve güneş koruması olarak değerlendirilmiş olsa da, Çin de nihayet yağmur için; kağıt şemsiyelerin kağıdını reçine kaplamak sureti ile tarihte ki yoluna devam etmiş. Şemsiye, Avrupa ya 1700’lerde aristokratlar için gelmiş. Ötesi malum!

Dünyanın en değerli veya en pahalı şemsiyeleri konusunda Fatih Altaylı sitesinde epey uzunca anlatmış, meraklısına link bırakayım da okusun! İlk tavsiye en pahalı, en ünlüsünden Brigg marka (markanın satış mağazası linkine tıkla da bak istersen): Yazılarımızın, yaz ortası yazılması tek ortak noktamız olsunmuş, Fatih Altaylı! Bir başka link, bir başka blogda Şemsiye Tarihçesi!, çok meraklılar için üç link bıraktım, okursun artık…

Çatı ve şemsiye; barınırken ve dolanırken, gökten gelenlerden korunmamızı sağlar; en basit anlatım ile ifade edersem. Yani demem o ki, aynı anda bunların altında olsak ya! (Şemsiyeyi de sana bağladım böylece.)

Ki sadece yağmur yağdığında da değil…!

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Locke & Key (Tv Series 2020 – 2022) : 2020 yılında yayınlanan, tek sezonluk ve 10 bölümlük dizi, aynı adı taşıyan Joe Hill tarafından yazılan bir çizgi roman uyarlamasıdır. Bilim Kurgu, fantastik korku drama tarzındadır. Oyuncular Darby Stanchfield, Connor Jessup, Emilia Jones, Jackson Robert Scott, Laysla De Oliveira, Petrice Jones, Griffin Gluck. Yapımın yaratıcıları Carlton Cuse, Meredith Averill, Aron Eli Coleite. 2. sezon, Ekim 2021 tarihinde yayına girdi ve 3. sezon anlaşması da yapıldı. Saturn ödülleri belirlenmediği için hariç, 9 adaylık, 1 galibiyet ödülü kazandı. Amerikan Kanada ortak yapımıdır. 3. sezon yayın tarihi 10 ağustos olarak planlanmış, bilgine.

Babaları kötü bir şekilde öldürülen üç kardeş, anneleri ile büyük babalarının evine yerleşirler. Buldukları anahtarlar ile gizli kapılar açarken anahtarları ele geçirmeye çalışan kötü ruhlar çocuklara musallat olur… Fantastik gerçeklikte ne bulacaklar?

Yani korkudan sıçraması bol bir dizi! Bol çığlıklı izlemeler… (Meraklılara Çizgi Roman ve Yazar linki bıraktım, mavi kelimelere tıkla açılsın sihir..)

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Ben, senin için ‘belkiydim’. Sen benim için ‘keşke’. ‘Belki’ seviyordur diye ‘Keşke’lerim ısrarcı bu gece…”

Yılmaz Erdoğan

Gündüzden bir kenara koyalım, şu Keşke’leri ve Belki’leri!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s