Nostalji: 24 Haziran 2008 ve *Sherlock (Tv Series 2010–2017)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Senin Düşüncen!”

Nostaljik bir seri yapmaya başlıyorum. “Eskiye Özlem” adı altında… Hem eski bir blog sayfamdan yazılarımı paylaşmaya değer bulduklarımı ve yine seyretmeye değer bulduğum eski dizi önerilerimi ve mutlaka müziksiz olmaz! diyerek bir şarkı ile; eskiler ile yepyeni bir sayfa açıyorum. Bakalım sevecek misin? (The Weepies, “World Spins Madly On” adlı şarkıyı Thought of You 2010 animated short film ile yaratıcısı Ryan Woodward tarafından düzenlenmiş AMV.)

Eskilerden kalma yazılarıma bir açılım olur hem: Bu gün bu eşsiz video eşlik etsin… Çizgiyle dans… Müziğe de on puan verirsin bence!

On iki yıl öncesine ait bu yazı; o yıllara ait açtığım ikinci blogumdan… Belki seversin.. Ya da hatırlarsın! (Yazı başlığından eski blog sayfama ulaşabilirsin!)

Ya Tufan Ol Ya Milat! Bir Hiçe Bir İç Geçirmem de Az Buçuk Bundan…

“Sakinleştim biraz… Sanırım paniğe kapılıyorum; yokluğunla değil varlığınla…

Ömrümü gömlek ütüleyerek geçirebilirim. Elbette, emin değilim. Ama kış sabahları her kahvaltıda menemen yiyebilirim. Corn flex yemek zorunda olmadığım sabahlar elbette. Sen emin misin her ay kabuğunda kanayan ve ağlayan venüsüme. Her lokantada renkli ekmekten bıkmayacak mısın? Hatırlayamasam da üç yıl sonrasına bile plan yaparım, kusturacak ani frenlerimden emin misin? Üstelik genelde geç kalırım randevularıma. Mevsim dönümlerinde arabesk zamanlar yaşarım. Ki müziğime de bulaşır…

Çok sevilmek isterim heyhat, karşılığında istediğim kadar ve istediğim zamanlarda seveyim isterim. Ağlarım ulu orta, gülerim yine yaşlar yanaklarımda. Uykusuz kalınca sarhoşlaşırım, rüya görür etkilenirim. Boşlukları tüm olumsuzluklarla dolduruveririm.

Yanımda uzanmana izin verebilirim evet. Ama emin misin bu köşe de olmaya... Beyaz bir çarşaf ve poplinden şekiller ki her an silinebilir… Silebilirim yine de terini ya da yaşını… Bunları boş ver, seni sevebilirim. Sanrım sadece bunu yapabilirim. Yine de emin değilim. Kendime alışmakla çok zaman kaybettim. O sokağın köşesinden dönmedim. Sokağı gördüm; sadece ışıklar içinde ve kokular… Hayır sen de sevemezdin o kokuları anlıyorum, bu yüzden sırtımı döndüğümde kürek kemiklerimin arasından öpmedin habersizce...

Unutulan söze ve yeniden hatırlanacak olan bir yüze…
Bir tekrarın, sonsuz bir tekrarın ömür sanılması ve hayatın bu tekrarın biraz dışına çıkmak olduğunu… Bir dairenin çevresini genişletmesi sadece, bir ayrıntının büyümesi ve kurtarılacak bir şeyin olup olmamasını düşünmeden o anın kurtaracağına inanmak. Sadece vazgeçişi zorlaştıran nedenlerden saklanmak. Büyüdüm ben. Gövdem ağırlaştı, hiçbir rüzgar /sadece saçına dokunmamışlar/ beni savurmaya yetmez. Dibine batabilirim. Ve oradan hiç çıkmaya bilirim. Kurtaramam yani seni ne bir şatodan ne de bir masaldan. Ben uyduruyorum çünkü… Harfler kelimelere/ kelimeler cümlelere dönüşüyor. Sen biraz bana benziyorsun biraz mevsime… Günler aklını kaçırmış bir kuş telaşıyla hızla uzaklaşarak geçip gidiyor. Kalıyorum… KANIyorum… İnanıyorum… Bekliyorum…
Döneceksin….

En dip not: Önemli değil derim yalan söylerim, mesajlarımı sessiz bırakınca aramamak için numara silerim, kolla kendini Dartanyan!”

Eskiye Özlem… 24 Haziran 2008/Göztepe

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Sherlock (Tv Series 2010–2017) : Nam-ı diğer Sherlock Holmes, 4 sezonluk Netflix dizisi olarak karşımıza çıksa da kitap uyarlaması film ve dizi şeklinde bir çok defa yayınlanmış bir eserdir; en son da BBC yapımı olarak karşımıza çıkıyor. 5. sezon için fikirler hazır ama malum Covid 19 tüm planları bozar! Keyifli bir polisiye, dedektiflik dizisi… İngiliz yapımıdır.

Bu İngiliz aktörü de seviyorum ben, hem dahi hem kimyasalcı… Tuhaf, norm dışılığı hoşuma gidiyor, belki…

Öyle işte! Sana da iyi seyirler.🎭

Screenshot_2020-05-17-01-35-55
Aslı’nın Dizi Önerisi…

“Hepiniz mezarısınız kendinizin..”

Nilgün Marmara

Kim bilir kaç kere öldüm…

Nostalji: 24 Haziran 2008 ve *Sherlock (Tv Series 2010–2017)” üzerine 23 yorum

 1. Deli.. 🙂 o tarz bir şeyler istediğini baz alırsam: Love. İsmi gibi değil, ilk bir kaç bölüm bu ne ya desen de devam et. Hem eğlenceli hem de düşündürücüydü… Beğenmezsen yaz yine… Tarz konusunda fantastik olursa çok var da..

  Liked by 2 people

 2. Söz uçar, yazı kalır.
  Anda,
  Ne yaşadığını,
  Ne hissettiğini,
  Ne düşündüğünü
  Tarihe düştüğün,
  Buram buram,
  Sen kokan,
  Notlar hatırlatır,
  Söz uçar,
  Ve yazı kalır…

  Liked by 2 people

 3. Güzel tespit,
  İdrakine sağlık…

  Bize bağışlanan,
  Bu muazzam hayat şansı,
  Dünün,
  Pişmanlık ve keder artıklarını
  Yaşamak için bağışlanmadığı gibi,
  Yarının,
  Endişe ve korkularından çaldıklarımızı,
  Yaşamak için de bağışlanmadı.

  Hayat,
  Andan ibaretti,
  Dünün tecrübelerinden,
  Faydalandığın,
  Kendini bilip, öğrendiğin,
  Bağışlayanı tanıdığın,
  Daha güzel ve daha aydın,
  Ve daha mutlu bir yarını,
  Bağışlayanın ilminde,
  Bağışlayanın izninde,
  Bağışlayanla birlikte,
  Anda yaşayarak yarattığın…

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s