Kübik Efsaneler!/ *Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Beni Yanlış Yere Sürükledin!”

Scorpions grubu tarafından seslendirilen “Lorelei” adlı şarkı ile hazırlanmış, bugünün film önerim olan Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) sekanslarının ortaya çıkardığı müzik videosunu dinliyorum.

Deniz kızına ithaf edilen şarkı aynı zamanda Yunan Mitolojisinde Atlas ve Oceanus’un çocuğu olan tanrıça Calypso‘ya atıfta da bulunur. Denizcilerin korkulu rüyası olan Sirenler, Alman mitolojisinde Lorelei efsanesi olarak karşımıza çıkar. Alman yazar Clemens Brentano tarafından kaleme alınan “Godwi 1801” adlı romanında yazılmış şiirdeki olaydan etkilenerek; Heinrich Heine adlı Alman şairin “Die Lorelei 1824” adlı şiirinde yarattığı karakter; terk edildiği için kahrından kayalardan atlayan kadından ilham alınarak yaratılan kurgusal karakterdir; kayalara tüneyen ve büyülü melodileriyle denizcileri kendi lanetine bulaştıran altın saçlı Loreley olarak bu şiirde hayat bulur. Almanya Ren Nehrinde yer alan bir tehlikeli bölge, denizcilerin ölümlerine sebep olan kazaların sorumluluğunu bu karaktere atıflar. Cermen mitolojisinin “Mırıldayan Kaya” efsanesine kadar geriye yolculuk yapan Loreley adlı deniz kızı ve mırıltıları, bölgedeki şelalenin çıkardığı sesle özdeşir ve bu yerin adı Loreley Burnu adıyla anılır. Üstelik bölgenin coğrafi durumundan mütevellit, gelişmiş navigasyon sistemiyle bile, halen gemi kazalarına devam eder.

“Bakışında vazgeçilmiş şeyler var. İçinde yanlış anlaşılmış bir şarkı. Ne yaptılar sana böyle? Kırgınsın.. Hemen doluyor gözlerin düşününce…”

Tuna Kiremitçi

Düz bir çizgi olarak dikte edilmeye çalışılan yaşamın büyük anlam kaymalarına neden olacak döngülerine denk gelindiğinde anlarız ki lineer değildir hayat! Kübik olarak bir birinin içine geçmiş sayılamayacak olay temaslarının bütünüdür ve ne başlangıç ne son vardır. Sonlu olduğu öğretilmiş zihinlerimize gülümser onlarca başlangıcı barındıran o aynı nokta: Orada! Oysa her sabah yeniden başlar yaşam, kaldığı yerden devam edemez hiçbir süreç; asla!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) : Amerikan yapımı, aksiyon mavera fantastik swashbuckler filmidir. Karayip Korsanları film serisinin 4. filmi ve PİRATES OF THE CARİBBEAN: AT WORLD’S END (2007) devam filmidir. Yeni yönetmen Rob Marshall, serinin ilk filmidir. Amerikalı yazar Tim Powers tarafından yazılan On Stranger Tides 1987 romanından esinlenilmiştir. Walt Disney Pictures ürünüdür. Disney Digital 3-D ve IMAX 3D formatındadır. Film, şimdiye kadar yapılmış en pahalı film olarak listelenir. Ve 2011’in en yüksek hasılat yapan üçüncü filmi oldu. Yapım, 3 galibiyet, 31 adaylık ödülü kazandı. Oyuncular Johnny Depp, Ian McShane, Geoffrey Rush, Penélope Cruz. Ve bu film, tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi serisitüm zamanların 1 milyar $ üzerinde hasılat yapan ilk film serisi olmuştur.

Karasakal ve Gençlik Çeşmesi efsanesini bulmanın pek çok yoluyla uğraşmak zorunda kalan Kaptanımızın maceraları devam ediyor.

“Hangi anın son anınız olabileceğini bilmemek daha iyi. Tüm varlığının her zerresi, hepsinin sonsuz gizeminde saklı.”

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)

Serinin devam filmleri :

1.film Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) – Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003)

2.film Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest (2006) – Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı (2006)

3.film Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007) – Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (2007)

4.film Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2011 – Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde (2011) 

5.film Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (2017) – Filme alternatif bir isim verildi: Salazar’s Revenge. Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatmaz (2017) Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı 2017

6.film Pirates of the Caribbean: ……………………. Tasarım aşamasında…

Edit: Yazılı film adlarına tıklayıp ilgili filimin yazısına ulaşabilirsin. Yayınlandıkça; İmdb linkleri, blog sayfama yönlendirilecektir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“İçinde anlatılmamış bir hikaye taşımaktan daha büyük bir eziyet yoktur.”

Maya Angelou

Yaz, kurtul derim…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s