Eğri Otur, Doğru Söyle!/ *News of the World (2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Çünkü Kendimi Çok Fazla Seviyorum!”

Ben dediğimi yaparım!” diyen Sia kadarım. Lafının arkasında duran güce daima paye veririm. Bu şekilde yaşayana da daima saygı duyarım. Çünkü kendimi sevdikçe, sevilirim! Berat Kandiline uygundur düşlerim, düşüncelerim; şükür!

“Sen, varını yoğunu, malını mülkünü ver de… Bir gönül al, al da… O gönül mezarda, o kapkara gecede… Sana ışık versin, nur versin.”

Celalettin Rumi

Velhasıl, sabırlı ve nazik olmak, diğerlerini de kendin kadar gözetmeyi gerektirir. Ki gölgelere kaydığında samimi gönül kapısından bir el uzanır, sönmüş mumunu yakar aydınlanırsın. Ne mutlu eğri oturduğunda bile doğru olana!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

News of the World (2020) : Amerikan tarihi dönem dram filmidir. Yönetmen Paul Greengrass,  yazar Paulette Jiles tarafından yazılan 2016 tarihli aynı adlı romanından uyarladır. Başolleri Tom Hanks ve Helena zengel ile paylaşır. 93 Akademi Ödülleri‘nden dört adaylığı ile Altın Küre de dahil olmak üzere toplam 35 adaylığın sonuçlarını bekliyor. Aksiyon, macera, dram tarzında ve 118 dakika sürer.

Yerli Amerikalılar denilen Kızılderililer tarafından kaçırılan ve ailesi gözleri önünde katledilen küçük bir kızın yıllar sonra kurtarılıp teyzesi ailesine teslim edilirken başına gelen trajik olayları konu alır. Amerika İç Savaş gazisini ile kesişen yollar ve her ikisini de iyileştiren deneyimleri, görsel ve işitsel bir şölenle beyaz perdeye yansır.

1812 Savaşları diye tarihe geçen; Amerika ve İngiltere arasında 3 yıla yakın süren savaş, Napolyon’un tahtan indirilmesiyle sona erer.  Impressment denilen uygulama yüzünden başlayan savaşta İngilizler, müttefiki olan Kuzey Amerika ve genel anlamda Kızılderili denilen Yerli Amerikalarla da yapılmış ittifak ile Paris Anlaşması sonucu Kuzey Batı Amerika bölgesini Amerikalılara bırakırken, O toprakların yerlisi olan Kızılderililer de görmezden gelinip topraklarından edilecek şekilde ve asimile sürecinde bizzati kullandılar.

Aslı’nda bayılacaksın bu filme! Western tadındaymış gibi ama izlerken; işlenen konu ile duygusal ve insani tavrından mütevellit sıcacık olacak yüreğin.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Yaşamın, senin yükündür: Taşı onu….”

Oruç Aruoba

Yükümüz hafiflesin bu gece!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Eğri Otur, Doğru Söyle!/ *News of the World (2020)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s