MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Wind (2019)” Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Wind (2019) : ANİMASYON ROMANTİK KOMEDİ KISA FİLM

Çarşambaya dönüşen Merkür ile güne merhaba diyelim mi? Umut yüklü yeni nesli destekleyen enerjilere katkı sağlayan bu farklı animeyi inceledim bu hafta…

Hayatın döngüsü, kişisel isteklerden daha öteye geçer ve yaşamının en önemli gerçeğine bile sırt döndürebilir.. Ki sürdürebilir yaşam Aslı’nda ihtiyaçların ve dahi arzuların ötesinde el ettiğinde razı oluruz gitmesine, kalmaya… Yoklukla sınanmaya ve başka gerçeklere kucak açarken yalnızlaşmanın ağırlığı bir başka hayatı parlatır ya… Öyle…

Wind (2019) : 8 dk. sürüyor ve Amerikan yapımı olan Disney’in Pixar’a ait kısa animesi, macera tarzındadır. Yönetmen ve yazar Edwin Chang (Edwin Wooyoung Chang tam adı) Pixar Animation Studios da üretilip Walt Disney Studios Motion Pictures’in sunduğu kısa filmdir. Pixar‘ın “SparkShorts” programın 5.film olma özelliğine sahiptir. Disney+ ‘da yayınlandı.

Wind  animasyon için müzik bestelemiş bestecinin adı Andrew Jimenez‘dir.

Simülasyon teknik direktörü olarak başlayan yönetmen fikrini Pixar projesine gönderir ve seçilir. Uzun süredir çalıştığı işten, yapımcı Jesus Martinez ve bir animatör ekibinin yardımıyla aile geçmişine animasyonlu bir öykü hazırlamak için izin alır. “Konunun özünde bir göç hikayesi var” diyen Chang, “Çocuk göçmenlerle ilgili haberlerde tüm bu hikayeler vardı ve benim hikayem bunlarla doğrudan ilgili olmasa da, bunları bizim için çok daha anlamlı kılan birçok paralellik vardı” der ve kişisel hikayesini kısaca özetler: Güneyi ve Kuzeyine ait Kore Savaşından kaçan Büyükannesi ve babası Amerikaya göç ederken büyükanneyi geride bırakmak zorunda kalır. Sonunda aile tekrar bir araya gelir ancak ayrılık Chang üzerinde derin bir iz bırakır. Ve ailesinin tarihi, Wind için ana ilham kaynağı olur. Bu bilgiler ile izlendiğinde hikayeye ışıldar.

SparkShorts programı, yeni hikaye anlatıcıları keşfetmek, yeni hikaye anlatma tekniklerini keşfetmek ve yeni prodüksiyon iş akışlarını denemek için tasarlandı. Bu filmler, Pixar’da şimdiye kadar yaptığımız hiçbir şeye benzemiyor ve bireysel sanatçıların potansiyelini ve onların yaratıcı film yapım yaklaşımlarını normal üretimimizden daha küçük bir ölçekte ortaya çıkarma fırsatı sunuyor. ” 

Jim Morris – Başkan, Pixar Animasyon Stüdyoları

Büyülü bir gerçekçilik dünyasında geçen WIND, bir büyükanne ve torununun daha iyi bir hayata kaçma hayallerini gerçekleştirmek için onları çevreleyen enkazları toplayan sonsuz bir uçurumun derinliklerine hapsolduğunu görülür.

“Yalnızlık hiç de tanrısal değil, görkemli değil. O yalnızca geçmişle gelecek, ölümle yaşam arasında kocaman bir karanlık nokta. Geçmişi ve geleceği olmayan, ölümle yaşam arasında irinli bir leke yalnızlık denilen.”

Ahmet Telli

Yalnızlık Özlem’lidir ama Özlem yalnız olmak durumunda değil. Kutsal olan, insanla yaşamaktır; insan arasına karışıp insana dön ve fakat kendine yaslan, tanrıya dayan!

Edit: Orijinal film videosunu yayından kaldırmışlar. Sebebini bilmiyorum, yayına koyduğum video en anlaşılır olanı ancak bir link bırakarak tamamını ve orijinal halini o adresten keyifle izleyebilirsin. Bazen böyle şeyler olur ve eğer çok istersen başka bir yol bulabilirisin. Bu kelimesine tıkla ve izle!

Aslı’nın Özlem’i…

“Şimdi otobüs gelir biner gideriz. Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç..

Turgut Uyar

Adımını dönmemek üzere atarsan gidilecek yollara…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Wind (2019)” Animated Short Film” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s