Merkür’ün Çarşambası/ *”Windup (2020)” Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

WINDUP (2020)” : ANİMASYON KISA DRAM FİLMİ 

Film adına tıklayarak Imdb linke ulaşabilirsin!

Çarşambanın Merkür’ü destekleyen animasyonu, mavi gezegende yaşayanların el ele vermesiyle ortaya çıkardığı ve yüreklerimizi sevgiyle dolduracak dokuz dakikalık film hakkında bilgileri derleyip topladım. Aslı’nda bu arada blog temamı da değiştirdim. Eleştirilerin ve beğenmelerin ile hatta takip ederek de destek olabilirsin, olabilir misin?

Normal ev-ofis masaüstü bilgisayarları ve akabinde Unity stüdyoları kullanılarak oluşturulan bu ödüllü animasyonlu kısa film, hayatın kırılgan doğası, sevgi ve asla vaz geçmemenin ne anlama geldiğiyle ilgili dokunaklı bir hikaye ile gerçek zamanlı animasyon tekniği kullanılarak neler yaratmanın mümkün olduğunu gözler önüne seriyor. Aslı’nda hümanist kanımın kaynadığı bu eserlerin çoğalmasını görmek; insana olan inancımı yeniden inşa ediyor, umutlandırıyor. WINDUPsekiz ülkeye dağılmış ve çoğunlukla evden çalışan farklı kadın ve erkek ekibinin oluşturduğu Unity‘nin bir yan projesi olarak, bu ekip tarafından, dosyalarını yönetmek için Subversion (SVN) sürüm kontrol sistemini kullanarak ve Zoom, Slack ve SyncSketch ile senkronize olan iletişim yöntemiyle üretilmiş.

Windup (2020) : Sanat yönetmeni ve senaryo yazarı Yibing Jiang tarafından servis edilen anime, 9’u Oscar’a uygun festival kısa filmi olarak 18 büyük film festivaline resmen seçilmiş. Çin‘de mühendis olarak mezun olup Amerika’da yaşamayı tercih etmiş bayan Jiang, ailesinden uzakta yaşarken, özlemi yüzünden yaptığı geçmişine empatik yolculuklarında; hasta bir çocuk olarak büyümenin ebeveynleri açısından anlamlandırmak zorunda kalmasının hikayesini böyle özetleyebilmiş: Memleketi olan Wuhan‘dan tüm dünyaya yayılan Covid virüsü yüzünden hastanelerin pandemi kliniklerine döndürülme zorunluluğu nedeniyle kanser tedavisi görmekte olan amcası, tedavi dışında kalınca korkuyla elinde olana odaklanmış. Mavi sanat yönetmeni Yibing adına tıklarsan açılan link orijinal kendi sitesidir. Portfolyosuna da bu mavi kelime ile ulaşabilirsin.

9 dakikalık süren dram tarzında ki bu filmin örgüsü; Bir baba, bilinçsiz bir şekilde hastane yatağında yatan kızıyla müzik yoluyla bağlantıda kurmaya çalışır. Kurmalı bir müzik kutusu çalarak, bir yandan güçlü kalmak için kendi duygularıyla savaşırken kızının kendisini duyabileceğini umar. Bu sırada kızı da, rüyalarındaki melodiyi takip ederek yaşama dönüş yolunu arar.

Sanat Yönetmenliğini yaptığı yapımda Yibing Jiang’a yardım edenler: Üreticiler; Aleksander Karshikoff, Silvia Rasheva iken, yapımcı; Junbo Zhang‘dır. Bundan dolayı Amerika, Çin, Danimarka ve İsveç ortak yapımıdır. Danimarka’da kurulan San Francisco merkezli video oyun yazılımı geliştirme şirketi olan With Unity Technologies stüdyolarında üretilmiştir. Ayrıca aldığı ödüller ve emeği geçenlerin detaylarına unity.com adresine tıklayarak ulaşılabilir.

“Kendim kendime yeterim.”

Sabahattin Ali

Yani Wuhan ve Covid, sen nelere kadirsin?! Küresel işbirliğinin ürününü olan bu animasyonlu kısa filmi izlemekten müthiş onur duyduğumu da paylaşmadan geçemeyeceğim. Sen yine de elinden gelen güzelliği ver bana ki içerik üretmelere motive olayım. Aslı’nda senin için yapabileceğim güzellikler için de bana yazabilirsin. El ele daha güçlüyüz, birlikte yenilmeziz!

Aslı’nın Döngüsü…

“Bu kötü günler geçecek! Yüreğim öyle söyledi.. Üç kere ses verdi, üç bin kere bağırdı. Bu kötü günler geçecek…”

Yaşar Kemal

Güzel günlere, hep birlikte!

Merkür’ün Çarşambası/ *”Windup (2020)” Animated Short Film” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s