Jüpiter’in Perşembesi/ *Breakfast on Pluto (2005)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Dünya Çok Soğuk Olabilir.”

“Söz, her şeye rağmen seni sıcak tutacağım…” diyen birine… Üstelik bu akşam dolunayla… Demem o ki, saflarımızı belirliyoruz artık! Kim bende ne kadar? Ben, kimde ne kadarım? Ve fakat, her şeye rağmen; geliyor musun? Gidiyor musun? Seçtiklerimiz ile evimize gidiyoruz.

Ne hoş bir güzelliği vardır; hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin. Kimseye bir kötülüğü dokunmadan yaşayanların. Onurlu bir yaşamı seçenlerin.

Virginia Woolf

Her şeye rağmen gülümsemeli… Seçemediklerimizi ve dahi seçilmediklerimizi bırakmayı bilmek, gücü eline almaktır. Merkezde olmak, içinde ki çocuğa sıkıca sarılmak ve elinden tutup yürüye bilmektir!

Şimdi, adım atmak değil, safları belirleyip sıklaştırmak zamanıdır! Perşembenin ve Jüpiter’in şansı yanımızda…

*Aslı’nın Film Önerisi…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Breakfast on Pluto (2005) : Aynı isimli romanı yazan Patrick McCabe, kitabından yapılan uyarlamada; yönetmen  Neil Jordan ile beraber senaryo yazarlığında, yardımcı senarist olarak görev almıştır. İngiliz İrlanda ortak yapımıdır. 18 adaylığın altısını kazanarak eve götürebilmiştir. 129 dakika sürer.

Filmde Cillian Murphy başrol oynar. 1970’ler küçük İrlanda kasabasından, annesi tarafından terkedilmiş bir transseksüel  olarak Londra’ya gider. Annesini ararken, o zamanın toplumunda kabul görmeyle ilgili olaylar örüntüsünü sahnede canlandırır. Nerede Peaky Blinders, nere de Pluto?

Edit: Şu Bahar Heran Gelebilir!/ *Peaky Blinders (Tv Series 2013-2020) mavi yazılmış içeriğe tıkla ve oku Blinders ailesini anlatan diziyi ve gör bakalım Cillian Murphy kim? Bir de salı yazdığım yazı ile önerdiğim filmin başrollerindeydi; hatırla! Sallanmayan Salı mı Olur/ *Red Lights (2012) tıkla link açık, bir bak bakalım bu filmde de farklı bir yorum.

Bu akşam da dolunay var! Gökyüzüne baktın mı? İçerikleri de okuduysan başlayalım mı?

Aslı’nın Film Önerisi…

“Sen yokken, birkaç defa daha sevdim seni.. Helal et!”

Elif Şafak

Et!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s