Bir Kaç Güne Yolcuyuz!/ *Léon: Profesyonel (1994)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Sensiz… Çukurlar Var Ruhumda!”

Aralığı da, yılı da bitiriyoruz… Ruhumuz, zihnimiz ve yüreğimiz de sıfırlanacak gibi bu 2020 biterken; sanırım… Ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, olamayacak! Bitene izin vermeli, yanımızda olana ve olmaya çabalayana odaklanmalıyız! Kimler geliyorsa; el kaldırın! Daha önce kimsenin ayak basmadığı vahşi topraklara gitmeye kimler razı? Tekrar değil, en baştan başlamaya kim gönüllü?

“Hâr ile demlenen çayın tadını, kor ile yanan yürekler bilir… Yudum yudum sessizliğe bürünen ânı, bir iç çekişe sığdıran bilir…”

Celalettin Rûmî

Bir A4’ün içinde lekeler olmaya başladı; harfler, kelimeler ve dahi cümleler beliriverdi… Ve anlar ve hatıralar oluşturmaya kimler benimle? Hadin gari, toparlanın, bir kaç güne yola çıkıyoruz! Her şey çok güzel olacak; buna yemin edebilirim ama ispatlayamam. Sen yine de, Cloves adlı sanatçının “Don’t Forget About Me” adlı şarkının MV dinleyerek demlen.

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Léon: Profesyonel (1994) : (Fransızca adı : Léon 1994) Türkçeye “Sevginin Gücü” olarak çevrilmiştir. Amerikan Fransız ortak yapımı, aksiyon, suç, dram tarzında yapımın yönetmeni ve senaristi Luc Besson, 133 dakika süren filmin de oyuncuları  Jean Reno, Gary Oldman ve Natalie Portman. Yapım, Siyad dahil 15 adaylık ve 6 galibiyet ödülü ile evine döndü.

Ailesi öldürüldükten sonra bir tetikçi tarafından himaye edilen 12 yaşındaki bir genç kızı konu alan film de tetikçi olarak davranışı, kurallarının bir parçasıdır ve Leon’un ana kuralı “kadın yok, çocuk yok” olmasına rağmen Mathilda, her iki kategoriye de uyuyordu. Kapıyı açmazsa, Stansfield ve adamlarının elinde ailesiyle aynı kaderi paylaşacağını biliyor ve tetiği çeken o olmasa da, onu engelleyebileceği için ölümünden sorumlu hissediyordu.

“Gördün mü Mathilda bak, insan deli gibi koşmak istediği yere adım bile atamıyormuş.”

Léon: Profesyonel (1994)

Bir çok zaman, Mathilda ve Leon’un arasında ki ilişkiye olan benzerliğimiz de şaşırtıcı, hadi aç da izleyelim!

Aslı’nın Film Önerisi…

“Ben bir durgun suda, bir tuzlu havada yaşıyorum.! Onlar diyorlar ki bana; şeker söyle, kaymak söyle, bal söyle…”

Birhan Keskin

Olsa…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Kaç Güne Yolcuyuz!/ *Léon: Profesyonel (1994)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s