Merkür’ün Çarşamba’sı/ *”Wallflower Tango (2011)” Animated Short Film


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…

Wallflower Tango (2011) : Animasyon Kısa Romantik Komedi Filmi  

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

Merkür’ün Çarşambası ile başlayalım! Müziğin dansa denk gelmesi, dansın ritme eşlik etmesi… Ve fakat yaşam bir gün sana sürpriz yapar! Pozitif olmalıyım diye felsefeni düzenlersin. Bir bakarsın, hiç ummadığın o köşeden bir şans seni nişan alır; testin pozitif çıkar! Son bir damla merhameti kalmış biriyle kendini karantinada bulursun. Kulaklarını tıkadığın, gözlerini yumduğun o gerçek; kabak çiçeği gibi orta sehpaya apaçık öylece ortalığa saçılır! Al sana pozitifin pozitifi! Merkürün Çarşambası …

Korku içinde olana her şey hışırdar demişti birisi, Ekleyeyim ben de; Sevgi içinde olana her şey fısıldar… Dağ fısıldar, ay fısıldar, gök fısıldar. İşitiyorsan yüreğinde iş var…

Kemal Sayar

Gerçeğe aydığında, yasalar sizi bir eve hapseder. Yaşamın tuhaflığı ile sıçrarsın. Bir Yusufçuk kuşu ile baş başa kalırsın. Virüs vurur bir yandan, karantina darlar öbür taraftan… Tek tek dakikaları ve günleri sayarsın. Aslı’nda bu olana kader deyip, oluşa izin de verebilirsin!

Aslı’nın Anime Önerisi..

Kişinin aidiyeti ne söylediği ile değil karşılaştığı olaylara karşı gösterdiği mukabele ve mukavemette açığa çıkar. Zira tıpkı varlık gibi hakikat de epistemolojik yollarla kazanılmaz, bilâkis kendisini varolma kararlılığı ve ısrarıyla olmaya bırakmış insanlara açar.

Kasım Küçükalp

Wallflower Tango (2011) : Yönetmen Wolfram Kampffmeyer tarafından Filmakademie Baden-Württemberg stüdyolarında üretilmiştir. 7-8 dakikalık kısa animenin distribütörü, Nintendo of America şirketidir. Romantik komedi ve aksiyon türünde bir Alman yapımıdır.

Yalnız ve tangoya aşık kadın, yaşlı ve çirkin olarak tercih edilmez ve bu durum Wallflower; Şebboy diye betimlenen kadını çok üzer ve çaresiz hissettirir. Heyhat, kader ağlarını örer; evine giren ve elmasını çalmaya çalışan bir hırsız ile üstelik en mutsuz haliyle, burun buruna gelir. Mücadele bir dansa ve tangoya döner ki tam haz alınıyor derken polisler gelir.

Merak ettin değil mi? 8 dakikadan kısa, seyrediver ve öğren! Herkesin bir eşi vardır. Yeter ki düşünce kalıplarından çıkıp, evrenin kollarına kendini bıraksın!

“Bir de kuşlar var hakim bey, her şeyin başı onlar. Onlar özgürlüğü koyuyor insanların kafasına…”

Ahmed Arif

Boğazım düğüm düğüm… Salağa yatmayı beceremiyorum, hakim bey. Atın beni denizlere… Karantina sürem biter bitmez hem de… Okyanusları, Musa’nın kılıcıyla ikiye ayırdım hiç hak yemeden, tam ortadan! Bölüştürdüm, aslan payında ki hakkını koruyarak hem de. Lütfen Tanrım, derede boğulmama izin verme.

Aslı’nın İntiharı…

“Hay ben sizin ruhunuza çiçek aşısı yapayım da; çiçekler açsın ruhunuz..”

Didem Madak

İnce küfür gibiydi her sözün!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Merkür’ün Çarşamba’sı/ *”Wallflower Tango (2011)” Animated Short Film” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s