Özlem de Olmasa!/ *War Horse (2011)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Başını Gökyüzüne Kaldırmadan Aya Söz Verme!”

Öfkem dindi, acı söndü. Böyle iyi. Ve fakat fırtına sonrası derin bir sessizlik ve yıkımdan kalanlarla müthiş bir dağınıklık içerisindeyim gibi… Ortalığı ve kendimi toparlamalıyım önce!

“Baktım sana kızgın değilim, kırgın değilim, dargın değilim. Kısacası ben artık sana ‘hiçbir şey’ değilim.”

cemal süreya

Özlem de olmasa, hiç sevilmedin ve dahi sevilmedim bile diyebilirdim. Tutunacak minicik bir dal ya da umut yok… Siste kaybolan bir gidişin izi var zihnimde sadece… Bilirsin beni; ben hiçliği de sevebilirim.

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

War Horse (2011) : Yazar Michael Morpurgo tarafından yazılan aynı isme sahip roman uyarlamasıdır. Yönetmeni Steven Spielberg, eleştirmenleri övgü dolu yazılar, adaylıklardan çok sayıda ödüller ile evine eli kolu dolu döndü. Film müzikleri için besteci John Williams muhteşem besteleri ile adaylıklar ve ödülü de hanesine ekledi. Çekimler 14 atla ve eğiticiler eşliğinde çiftlikte yapılmış. Hindistan Amerikan ortak yapımıdır. Aksiyon, macera, dram tarzındadır.

I.Dünya Savaşı filmlerinden gişe hasılatı rekoru kırması bir yana savaşın başka yüzü ile seyirciyi buluşturması memnuniyeti arttır. 146 dakikalık yapım, I.Dünya Savaşında saf kan at sahibi, oğlunun atı olmasına rağmen, yokluktan dolayı süvarilere satınca oğul da atın peşinden askere gitmek için başvurur. Atın olduğu yere gitmenin yolculuğunu anlatan duygusal sahneler ve savaş alanlarının hikayeleri ile mucizeler yardımı sonucu kavuşurlar. Ama süreç farklı ilerler ve savaş bitimi yine ayrılan at ile oğul, türlü olaylar sonrasında tekrar bir araya gelerek çiftliklerine gururla geri dönerler.

Müthiş duygusal sahneleri olan, umudun ve sevgi bağının tılsımlı yolunu izleyenlerin evren yanında olur’u ispat edercesine kavuşmalarıyla son bulan filmi izleyerek inancımızı tazeleyelim mi?

Aslı’nın Film Önerisi…

İfade edemediğim bir eksiklik hissi var içimde, sanki her şey başka türlü olabilirdi…

Oğuz Atay

Sanki…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s