Kendimle Arkadaş Olmak!/ *Driving Miss Daisy (1989)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Kendimle Arkadaş Olmayı Öğreniyorum!”

Evde çoğu zaman yalnızım. Uyanıyorum, sabaha ve çiçeklerime selam veriyorum. Acıktıkça yiyorum. Kahve, çay derken gün soğuyor, ışıkları açıyorum. Aralarda bolca okuyor, seyrediyor, yazıyor ve dinliyorum. Yeni şeyler deniyorum, öğreniyorum. Sevdiğim sonbaharı, bir de bu yaşta yaşamayı deneyimliyorum. (Sasha Sloan tarafından söylenen “Thoughts” adlı şarkıya yapılmış MV bu içerik için önerimdir, dinleyerek devam edebilirsin okumaya…)

“Güzel bir gün ve ben yaşıyorum.”

Oğuz Atay

Öyle…

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Driving Miss Daisy (1989) : Oyun yazarı ve senarist Alfred Uhryye ödüller kazandıran 1987 yılında prömiyeri yapılan, aynı adlı Tiyatro oyununun sinemaya uyarlamasıdır. 1989 yapımı uyarlaması olan yapım, dram komedi türündedir, Yönetmeni Bruce Beresford ve oyunculara; Oscar, Bafta, Grammy, Altın Küre dahil 21 galibiyet ödülü, 21 adaylık ödülü kazandırmıştır. Türkçeye “Bayan Daisy’nin Şoförü 1989” olarak çevrilmiştir.

99 dakikalık yapımın konusuna gelince; Güneyli iş adamı yaşlı annesine, şoförlük yapması için görevlendirdiği zenci çalışanın anneyle arasında oluşan ilişki dinamikleri anlatılır. Nihayetinde 25 yıl süren bu ilişki; o yıllarda güneyli bir kadın ve zenci bir adamla dostluğa nasıl evirilirizi anlatır. Ötekileştirdiğimiz diğerini tanıyınca anlamaya, anlayınca değişmeye başlarız tarzında da özetlenebilir.

Edit: 2014 yapımı bir uyarlama ile tekrar vizyona giren film içeriği için de link bırakıyorum,Driving Miss Daisy (2014) yayına girdi ve link aktif olmuştur, mavi kelimelere tıklayabilirsin.

*Aslı’nın Film Önerisi…

“Sizi yıpratan insanlardan sessizce uzaklaşın!”

Albert Camus

Sesinizi duymayacaklarına eminim, sadece uzaklaşın…

Kendimle Arkadaş Olmak!/ *Driving Miss Daisy (1989)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s