Eylül’de Dinlen Sevdiğim./ *Before Midnight (2013)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Hiçbir Şeyin Anlamı Yok!”

Çarşamba gelmiş sevdiğim…Indila’nın muhteşem sesiyle bulutlara ve sözlerin anlamlarıyla Hades’in ülkesinin en derinlerine bir çıkıyor bir iniyorum. Zihnime fısıldayan Converte gladium tuum in locum suum. Omnes enim, qui acceperint gladium, gladio peribunt.Latince bu deyimi anımsıyorum, dilimize çevirirsek; “Kılıcınızı yerine koyun. Çünkü kılıcı alan herkes kılıçla yok olacak.” Hristiyan passivize üslubu olsa da, hiçbir şeyi gözden çıkarmadığında; gözden düşmen kaçınılmaz oluyor… Bazen savaş baltanı, gömdüğün yerden çıkarman ve meydana koşman gerek! Ki kader, kaçınılmazdır. Çünkü bir savaşçı, savaşmadan ölemez! Kafamın allak bullaklığı oradan da anlaşılıyordur sanırım.

Eylül de dinlen sevdiğim; savaş Ekim’e yakışır…

“Dedim ya, Eylül’dü. Savruluşu bundandı kimsesizliğimin..”

Cemal Süreya

Yahut alırsan eline kılıcını, balatanı aldıysan savaş durmaz sevdiğim… Gel beni dinle, barış sadece diz çökerek kazanılır balım… Razıysan gel, dinle, anlatayım savaşlarda neler kaybettiklerimi…

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Before Midnight (2013) : Türkçeye “Gece Yarısından Önce” olarak çevrilmiş 2013 yılında yayınlanan, Before‘ların 3. serisi olan son filmidir. Before Sunrise (1995), Before Sunset (2004) ait yazıların linkini bıraktım. (Mavi film isimlerine tıkla, açılsın o filme ait içerik linki ve oku ve yaz bana!) Oyuncular; Ethan HawkeJulie DelpySeamus Davey-Fitzpatrick. Romantik dram türünde Amerikan Yunan ortak yapımıdır. 106 dakika sürer. 62 adaylık, 20 galibiyet ve bir Oscar adaylığı kazandı.

2. seri olan “Gün Batmadan 2004” filminden 9 yıl sonra, bu sefer Yunanistan’da, yaz tatilinde geçen zamanları konu alır. Romantik dram tarzında servis edilmeye devam etmiştir. Aynı oyuncular ile aynı çiftimizin gerçek zamana paralel, kurgusal hikayelerinin sonuncusu olması biraz burkuyor ama hayat sonlu bir sistem! Adaylıklara ve ödüllere boğulan filmin yönetmeni Richard Linklater, yine beğeninin odak noktası olmuştur. Oscar adaylığı dahil 62 adaylık, 20 galibiyet kazanmıştır. 2012 tarihinden bu yana 9 yıl geçtiğine göre; mesela bu yaz Fethiye’de çekimler yapılabilir: Son cümle fantezimdir!

“Tıpkı küçük kızlar ve diğer herkes gibisin. Bir peri masalının içinde yaşamak istiyorsun. Ben sadece işleri daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. Seni kayıtsız şartsız sevdiğimi söylüyorum, güzel olduğunu söylüyorum, 80 yaşında kıçının harika göründüğünü söylüyorum. Seni güldürmeye çalışıyorum. Bu gerçek hayat. Mükemmel değil ama gerçek.”

Before Midnight (2013)

Bu tür seri filmleri sevdiğim, hayatın devam eden döngülerine hayranlığımın olduğu doğrudur. Üçlemenin en çok ödül alan filmidir. 109 dakikalık gösterimin aşk ve sohbetleri ile beni içine çekti, sen de izle e mi?

Aslı’nın Film Önerisi…

“Elinde değildir akşam serinliğinde üşürsün..

Eylül’den itibaren geceler hazindir, uzundur…”

Atilla İlhan

Hazanın elini bırakma artık… Hazin bir Eylül bu!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Eylül’de Dinlen Sevdiğim./ *Before Midnight (2013)” üzerine 7 yorum

  1. REJECTIONS…. this last your post.. I read the article and. Careless salmon and non-business. just being alone makes you feel weak. Thank you for being here. And good luck.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s