Yazın Bitmediğine İnandır Beni!/ *The First King (2019)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Belki de Sen Hazır Değilsindir!”

Yazın bitmediğine inandır beni... Bu güzün ve kışın, kollarında geçirip, baharla beraber yaza tekrar kavuşacağımıza inandır! Sakın uyuma, buna rağmen rahat bırak en masum uykularım geçsin koynunda, yamacında. Ben hazırım demiyorum ki, sadece inandır bir başlangıç olmadan da her adımın sonunda baş başa olacağımıza… Oysa;

“Seni sevmeye hazır olmayan insanları serbest bırak…
Seni sevmeye hazır olmayanlara sevgini vermeyi bırak.
Değişmek istemeyen insanlarla zor sohbetler yapmayı bırak.
Varlığına önem vermeyen insanlar için görünmeyi bırak.
Hayatını güvenli bir sığınak yap,
Sadece seninle uyumlu kişilere izin ver…”

Anthony Hopkins

Ya da bırak… Oluyormuş veyahut olacakmış gibi yapmadan…! Günün müzik seçkisi Sarah Jaffe‘den “Summer Begs“… yazın bitiminde yazılan içeriğe anlam katan müzik videosunu da dinlersin… Biraz da tarih, güzün kasvetiyle…

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

The First King (2019) : Roma’nın kuruluşu hakkında, drama, tarih türünde ve MÖ 8. yüzyılı konu alan filmdir. Proto-Hint Avrupa dillerinin atası olarak kabul edilen Arkai-Latin dilinde seslendirilmiştir. İtalyan yapımı ve 127 dakika süren film, tarihi yapımları sevenlere bir şaheser tadında gelecektir. Trajedinin çarpıcı noktasını, kişilerin ve ulusların kaderini nasıl şekillendirdiğini ilk ağızdan dinliyoruz gibi; ilkel, çarpıcı ve gerçekçi bir dil ile ekranlara yansıtılmıştır.

Eline kardeş kanı bulaşmadan ve kan nehirleri oluşmadan kurulamamış her coğrafya kadar… Vahşet ve merhameti işleyen bu epik gösteriye şans verilmelidir. “Kurtlar tarafından yetiştirilmiş” Raised by Wolves (Tv Series 2020) isimli dizi ile gündemime gelen diziyi, film ile aynı dönem seyretmeni tavsiye ederim.

Romulus ve Remus kardeşlerin hikayesi, Roma’nın kuruluş efsanesine dönmesi ile zamanın vahşi ve inancın yaşamsal önemi gibi felsefi ve teolojik yapısı birleşip bir şölen niteliğinde sinema eseri izleyeceğine garanti veririm.

Film modu için, gerekli aperatifleri alalım ve haftanın ilk gününün rehaveti ile izleyelim… Yorumları yazmadan yatma ama… Ve içinden gelirse inancını da dök avucuma…

Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe biliminde öğrenci ve mezunlar için öneridir. (Teoloji konularıyla ilgilenen amatör ve profesyonelleri için de önerilir.)

Aslı’nın Film Önerisi…

“Pek çok insan gerçekleştirmek üzereyken vazgeçer. Ancak karşılaştığın bir engelin, sonuncusu olmadığını asla bilemezsin.”

Chuck Norris

Pişman olacağımıza, bu engel denilen anlamsızlığı da aşacağımıza inandır beni o halde!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Yazın Bitmediğine İnandır Beni!/ *The First King (2019)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s