İnanırsan; Uçabilirsin!/ *Finding Neverland (2004)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Martıya Uçmayı Öğreten Kedi”

Bir oyunun ismiydi… Kedinin martıya uçabilmesini öğrettiği doğru ancak kanatları zaten vardı martının! Ve belki de ben, bir kediye uçmayı öğretmeye yeltenecek kadar ileri gitmişimdir…! Evgeny Grinko‘dan “Field” eşliğinde yazıldı, haddini bilmez bu içerik.

*Aslı’nın Film Önerisi…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)


Finding Neverland (2004) : Peter Pan’ın Yaratıcısı James Matthew Barrie bu aileden ilham aldığının hikayesini konu alan film; biyografi, aile dram kategorisinde yerini alır. George L.Du Maurier (Karikatürist ve yazar) babanın kızı ve dört küçük oğlu ile dul kalarak, yaşama tutunmaya çalışırken bizim oyun yazarı ile yolları kesişir. Sosyal statüleri konusunda yaşanan zorluklara rağmen yazara ilham veren bu aile, 1903 Londra’sından bu güne kanat taktırdı Peter Pan‘e… Johnny Depp ve Kate Winslet başrolleri paylaşıyor. Amerikan İngiliz ortak yapımıdır. Academy Awards (Oscar) kazandırmış ayrıca 81 adaylık, 18 galibiyet kazanmıştır. Film 106 dakikadır.

Bir çok festivalde açılış film, bol miktarda adaylıkları, ödüller de getirdi. Eleştirmenlere göre başarılı bir şekilde sinemaya uyarlanmış olduğunun altı çizildi. Filminden tekrar uyarlanarak 2014 yılında Finding Neverland (Musical) olarak Broadway’e kadar bir çok sahnede oynanan Müzikal Tiyatro Oyunun adaylıkları da mevcut.

Tüm bu prodüksiyonlar, “İnanırsan uçabilirsin!” mottosu ardında sahneye konulurken Aslı’nda ilk inanan dul eş ve oğulları sayesinde yola çıktı ve başarıları ile emeği geçen, sponsor olan ve kıyısından köşesinden nasiplenenlere gerçek ün ve zenginliği de getirdi.

Kurduğumuz hayalin, bir inanı bile olsa desteklendiğimiz de yaşamın tılsımlı perisi iş başı yapar… Umudun uçucu hissi bir anahtar gibi tüm kilitlerimizi açıp, karanlık odalardan bizi gün ışığına ulaştırır! İşte sırf bu yüzden; size kendinizi iyi hissettirenlerden bir duvar inşa edin bu kısa yaşama… Size aşk veren, güç veren ve destekleyen insanlara sahip çıkın… Onları kaybetmemek için paçalarından tutun… O gülümseten insanlar candır.

Ki uçamadıysan hala, çevrende sana inanmayan kim var? Bul onu ve çıkar hayatından… Unutma yere çakılıp durmanın sebebi o değil belki ama uçamamanın nedeni kesinlikle onun inançsızlığıdır. İyi uçuşlar!

Aslı’nın Film Önerisi..

“Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken, seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? Neden değilim?”

Franz Kafka…

Değilim…!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s