Olası ki; Senin Elin, Benim Eli Hayli Hayli Sever!/ *Warrior Nun (Tv Series 2020)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

FuzzyLogic Aşkın Keşfi İle İçimde ki Kadınlar…

İçimde binlerce kadın var. Bir birinden farklı yaşayan… Bir birlerinden farklı hayalleri olan… Biri birlerinden farklı duygulara savrulan… Ki bir birlerini bile daha tam tanış olamayan!

Biri, başına buyruk! Gerçeği ile hayalini bile ayırt edemeyecek kadar bulanık mantıkla… Kendine aşık. Yaşama aşık. Yürümeyi, yürüyüp gitmeyi bir meziyet sayan… Uçmayı, konmayı ve rüzgarı, bulutları seven! Ve hep sağ omzuma dokunup “Hadi, gelsene… Su çok güzel!” diyen.

Bir diğeri, sadakatle değerlenen… Kök salmaya, durmaya inanan! Tüm gücünü, olduğu yerde yeşillenmeye adayan. Güzele, gelene kucak açan… Sana aşık. Bize aşk kuşatan. Dualarla olduran. Saran, sarmalayan! Bilge baykuş misali seyreden, söz eden, dinleyen! Zihnime fısıldayıp en alçak sesiyle “Kal, ölene dek burada kal!” diyen.

Bir ötekisi, hesap kitap kadını! Bilgiye susamış, öğrenmeye aç. Kavramak, anlamlandırmak ve sonuç ile yeni verilere coşkuyla tekrar baştan başlamaya inanan. Hiç sıkılmadan, sızlanmadan sonuçlar çıkaran… Sonuçlara aşık. Burnunu uzatıp havayı koklar gibi her yeni veriye el çırpan. “A, bu nedir? Nasıl? Niçin? Anlatsana…” diye sorulara boğan… Sorular soran… Cevaplar arayan, bulan!

Bir farklısı, evin delisi gibi… Geçmişi ölçüp biçen. Eski elbiseden yeni bluzlar diken. Dünden alıp yarına çeviren… Seyreden… Aşka aşık! Her gördüğüne inan. Her duyduğuna şaşıran. “Bu çok değerli! Yeniden başla!” deyip sahip olduklarımı güncelleyerek asla vazgeçmeyen. Hiç eskimeyen, hep yenileyen… Yeniden’i seven!

…..

Yani tüm bu kadınları bu bedene sıkıştırmak güç. İçeride kavga çıkarıyorlar. Sorunlara neden oluyorlar. Her seferinde ben, ortayı bulmakta zorlanıyorum. Benim dışımda, bu bende ki kadınların dışında, bambaşka birine, o birinin dizine, saçımı okşayıp “Hepsini yatıştırmaya gerek yok, sıraya koy. Bugün kim olmak istiyorsan, kim baskınsa diğerlerinden; onunla başla güne. Ve kim olursan ol seni daima seveceğim. Daima senin yanında olacağım, endişelenme!” demesine ihtiyacım var: Beni, tüm kadın hallerimi kabul edecek birine: Sana!

Kesinlik ve hiçlik arasında sonsuz olasılıklar ile mini minnacık bir ihtimalin bile; büsbüyük olma olasılığının kesinlik gözüyle bakılan; diğer ihtimal karşısında olan eşitliğine! (Mantığın babası Aristoteles savunması; kesinliktir. Ya o ya bu. Net!)

Oysa hayat böyle değil, kadın hele hiç değil; olasılıklar sonsuz ve o minik ihtimalleri bir kenara koyamam ki… O ufacık belkinin de, en az kesinlik gözüyle bakılan muhtemelle gerçekleşme oranının yarı yarıya olduğunu savunurum. Bulanık Mantık/FuzzyLogic “Her şey Mümkün!“cüler burada mı? Tamam, Bu tezi savunan Zadeh sayesinde akıllı makinelerimiz ve mutlu kadınlarımız var! Evet aslında kadın zihni, Bulanık Mantık ile çalışır, erkek zihni geleneksel mantık ile desek ayrımı hemen anlayabiliriz. İki değerli akademik makale linkini meraklısına bırakıverdim. Demek ki neymiş; Yenisi ispat edilene kadar, ispatlanmış teze; bilgi diyoruz! Yani çok takılmayın bilgiye, bilime. Bilin ama takılmayın demek daha doğrusu olur bence de! Her şey olası.

Olası ki, senin elin benim eli hayli hayli sever…

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

(Dizi adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Warrior Nun (Tv Series 2020) : Yine bu yıla ait Temmuz da yayına giren tek sezonluk, 10 bölümlük, fantezi, dram, bilim kurgu aslında Ben Dunn tarafında yaratılan Warrior Nun Areala adlı çizgi romandan uyarlama bir dizi. “Savaşçı Rahibe” adı ile Türkçe alt yazılı Netflix de izlenebilir. Müthiş bir kurgu ve fanatizm!

Yetimhaneden tetraplejik olarak kiliseye, yetimhane rahibeleri tarafından ölmeye terk edilirken; 19 yaşında yetim genç kız, sırtına gömülen bir sihir ile dünyada ki şeytanlarla savaşan rahibelerin tılsımı olarak felçli halinden, insan üstü güçler ile uyanan bir savaşçı olarak yeni bir hayata başlar.

Edit: Meraklısına çizer, yaratıcı, kitap ve tetrapleji ile ilgili mavi yazılar ile linkler bıraktım. Hem onları oku, hem diziyi seyret; seveceksin! Keyifli izlemeler!

*Aslı’nın Dizi Önerisi…

Ve sukût … Tefekküre duran derviş gibi narin; Sızı ince; Yara derin …

Celalettin Rumi den…

Sus pus oyunu gibi mahcubiyete varan…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Olası ki; Senin Elin, Benim Eli Hayli Hayli Sever!/ *Warrior Nun (Tv Series 2020)” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s