Yolun Yoldaşın Dualarında!/ *Top Gun: Maverick (2022)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Elimi Tut, Her Şey Yoluna Girecek; De!”

Hold My Hand” adlı şarkının Lady Gaga tarafından seslendirildiği, günün öneri filmi sekanslarıyla hazırlandığı, müzik videosu film hakkında fikir sahibi olmanı da sağlayacak. başın üzerinde griye dönen bulutlarla hayatının zor zamanlarında bana ihtiyacın olduğunu hissedersen ve fakat artık karar verdiysen, bu hayatta seninle devam edebilirim, diyor.

“Burası dünya, ne çok kıymetlendirdik… Oysa bir tarla idi; ekip biçip gidecektik…”

Cahit Zarifoğlu

Bir dikili ağacım yok diye hayıflanmayasın, keza herkimse bir karış toprağa sahip olur sonunda, o toprakta ağaç ve çiçek de yetişir; kalanlar rahmet okur en azından ve belki bu da hoşuna gider mevtanın. Sen yine de hayattayken ağaca ve toprağa değer biç ki yolun yoldaşın dualarında olasın.

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Top Gun: Maverick (2022) : Yönetmen Joseph Kosinski. Ortak yazarlar Peter Craig ve Justin Marks tarafından kaleme alınmış hikayeden üretilmiş senaryoyu yazan senaristler ise Ehren KrugerEric Warren Singer, Christopher McQuarrie. Amerikan yapımı, aksiyon drama filmidir. Bu yapım, Top Gun (1986) filminin devamı ve aynı zamanda Top Gun film serisinin ikinci bölümünü tanımlar. Oyuncular Tom Cruise, Miles TellerJennifer ConnellyJon HammGlen Powell, Lewis PullmanEd Harris, Val Kilmer. Top Gun 1986 filminin yönetmeni Tony Scott, 19 Ağustos 2021 tarihinde intihar ederek öldü ve bu film onun anısına ithaf edildi. COVID-19 salgını nedeniyle ertelenerek 2022 Nisan‘ında vizyona girerek 2022’nin en çok hasılat yapan filmi unvanını elde etti. Oscar, Altın Küre, Grammy dahil 11 galibiyet ödülü, 5 adaylık ödülü kazandı. Yapım, 130 dakika sürer.

TOPGUN olarak bilinen Birleşik Devletler Donanma Taarruz Uçağı Taktikleri Eğitmeni programı (SFTI)’ndan mezun olduktan otuz yılı sonra Maverick, ölen en iyi arkadaşının oğlu da dahil olmak üzere bir grup genç TOPGUN‘lıyı  eğitirken geçmişini tekrar değerlendirmesini konu alır.

“3 Mart 1969’da Birleşik Devletler Donanması, pilotlarının en iyi yüzde biri için seçkin bir okul kurdu. Amacı, kayıp hava muharebe sanatını öğretmek ve mezun olan bir avuç kadın ve erkeğin dünyanın en iyi savaş pilotları olmasını sağlamaktı. Başardılar. Bugün, Deniz Kuvvetleri buna Savaşçı Silahlar Okulu diyor. El ilanları buna: TOP GUN: MAVERICK diyor.”

TOP GUN: MAVERICK, Title Card

Ayrıca ilk filmde rol alan oyuncu Val Kilmer, gırtlak kanserinden mütevellit artık konuşamadığı için, arşivsel ses kullanılmasına olanak tanıyan AI teknolojisi ile Speech synthesis denilen bilgisayardan seslendirilerek oluşturulmuş.

Yukarıda paylaştığım müzik videosunu izleyerek bir ön hazırlık oluşturabilirsin. Filhakika bütününü izlediğinde anlamları artacak o görüntüler, zihninde kendi geçmişini de kapı açabilir.

Aslı’nın Film Önerisi…

“Şu kalsın ki aklınızda; kadının sessizliği vedadır.”

Paul Auster

Ses varsa korku salma kalbine…

Yolun Yoldaşın Dualarında!/ *Top Gun: Maverick (2022)” üzerine 5 yorum

 1. What a wonderful flight! Didn’t know about Kilmer’s voice. It’s so sad but it makes a vee touching sequence in the movie.
  Have a nice night sliding among the stars.

  Liked by 1 kişi

 2. Yeah, and the Scott thing… It’s sad…
  And yet the energy of the movie is very high. Old Topgun memories took me back to my own old times. and it made me smile…
  High flights to you too… pardon good night.. 😉

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s