Teselli Bu Olsun!/ *The Shape of Water (2017)


Aslı’nın Müzik Seçimi…

“Bazen Nefes Almak Zor!”

Ruelle adıyla bilinen Amerikalı, çok popüler film ve serilerde şarkı söyleyen ve söz yazan müzisyenin “I Will Carry You” şarkısını Fleurie ile seslendirmeli video; The Shape of Water 2017 filmin sekanslarıyla hazırlanmış ve bu cumartesi ile Temmuz ayına hoşçakal diyorum. Film önerisi olarak Suyun Sesi‘ni hatırlatan takipçim Guoxon‘a da teşekkür ederim. Zor zamanları kolaylaştıran müzik ve filmin, hafta sonumuza uyumlanmasını canı gönülden dilerim.

“Hayatta en zor şey de; insanın kendi kendini teselli etmek zorunda kalmasıdır.”

Shakespeare

Zoru başaranlar, kolayı hak edenlerdir. Yaşamın bizimle kolay akması, yüzlerimizim gülmesine bir nefeslik ömür var. Sağ elinle sol omzuna dokun. Ve bırak müzik dolsun odana: “Yalnız değilsin… Bütün zaman boyunca buradaydım. Sana bir şarkı söylüyorum!” Teselli bu olsun!

*ASLI’NIN FİLM ÖNERİSİ…

Film adına tıklayarak İmdb Sayfasına ulaşabilirsin!

The Shape of Water (2017) : Yönetmen Guillermo del Toro, aynı zamanda senaryoyu Vanessa Taylor ile beraber yazmıştır. Amerikan yapımı, romantik fantastik filmidir. Oyuncular Sally HawkinsMichael ShannonRichard JenkinsDoug JonesMichael StuhlbargOctavia Spencer. Yapım, 123 dakika sürer. “Suyun Sesi 2017” olarak Türkçeye tercüme edilmiştir. Masalsı yapım “Zarif ve büyüleyici” olarak eleştiriler almıştır. American Film Institute tarafından yılın ilk 10 filmi seçilmiş. 90. Akademi Ödülleri‘nde 13 adaylık, 75 Altın Küre Ödülleri‘nde 7 adaylık dahil 353 adaylık ödülü, BAFTA, Altın Küre, Critics’ Choice Awards, 4 Oscar dahil 137 galibiyet ödülü kazandı. Filmin ardından 2018 de yayınlanan ve yazarları Guillermo Del Toro ve Daniel Kraus olan The Shape of Water Novel 2018 adlı romanı 2019 Scribe Award kazanmıştır. İntihal eleştirileri, Amfibi Man 1962 adlı Sovyet filminin uyarlandığı 1928 tarihinde yazılmış Amphibian Man adlı romanı, yazar Alexander Belyaev tarafından kaleme alınmış. Keşke baştan esinlenme gibi bir açıklama olsaymış diye bir son yazsak da, karakter isimlerine kadar aynı oluşu biraz kuşku doğuruyor; işin açıkçası. Ancak sonucu değiştirmiyor.

1962 yılında, yüksek güvenlikli bir hükümet laboratuvarında İnsansı amfibi yaratık ile tanışan laboratuvar temizlikçisi kadın arasında yaşananları konu alır. 

“Sana ondan bahsetseydim, ne derdim? Sonsuza dek mutlu yaşadıklarını mı? Yaptıklarına inanıyorum. Aşık olduklarını mı? Aşkta kaldıklarını mı? Bunun doğru olduğundan eminim. Ama onu – Elisa’yı – düşündüğümde aklıma gelen tek şey, yüzlerce yıl önce aşık birinin fısıldadığı bir şiir: “Senin suretini ayırt edemiyorum, varlığını her yerde görüyorum. Gözlerimi senin sevginle doldururken, bu kalbimi eritiyor, çünkü sen her yerdesin.

The Shape of Water (2017)

Aşk, kişinin yüreğinde oluşan bir kadim izin yansımasını karşısındaki bedende görmesidir. Keza bu gizli sırrın ateşlenmesinin bedenlerle pek ilişkisi yoktur. O leke kendini tamamlayanı bulur ve kilit açılır. Yolcular yolculuklarına başlar ve varacakları nokta her daim arzulanan olmayan olabilir. O nihai durumda halen yüreğine kulak kabartırsan sana ne yapacağını fısıldayacaktır, bu delice gelse bile, onu dinle!

Priya Hemenway‘in çevirisi The Book of Everything: Journey of Hearts Desire: Hakim Sanai’s Walled Garden of Truth adlı kitabının 41. sayfasında yer alan şiiri, yönetmen filmin sonunda kullanır ve jenerikte atıf ile ilgili bilgiyi paylaşır. Şiirin sahibi, Gazze’li aslen İranlı Sufi Hakim Sanaidir. Şiirin filmde yer alma hikayesi de hayli ilginç; hikayeyi, şiirin menşei ve şair ve çevirmen ve malum kitap ile ilgili bilgiler için link bıraktım mavi kelimelerin ardına. Aslı’nda bu bilgilere ulaşmak benim için de meşakkatli bir yoldu heyhat benden kaçmayı başaramadı. O halde keyifli izlemeler size…

Aslı’nın Film Önerisi…

“Rüzgarı dinle, o konuşuyor. Sessizliği dinle, o söylüyor. Kalbini dinle, o biliyor.”

Kızılderili sözü

O, biliyor!

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

Teselli Bu Olsun!/ *The Shape of Water (2017)” üzerine 22 yorum

 1. İlk fırsatta izleyeceğim. Sally Hawkins başarılı bir oyuncu. Geçen hafta Eternal Beauty adında bir film izledim kadın çok başarılı.. 🕺🕺

  Liked by 1 kişi

 2. İzleyip, etkisinden mütevellit sanırım, burada paylaşmayı unuttuğum filmi hatırlattıklarında gündeme aldım. Seveceğini umuyorum.
  Ayrıca izlemiş olduğun filme baktım, ilk fırsatta görmem gerek olduğuna karar verdim… Önerin için çok teşekkürler… Sevgiler 😉
  Dip not: Hawkins’i, yönetmen Oscar töreninde sarhoşken, bu Suyun Sesi filmi için teklifte bulunmuş. Rol, onun için yaratıldı gibi bir ifade kullanmış. Özel bir kadın, katılıyorum sana!

  Liked by 2 people

 3. I searched a lot among what you wrote and I found it. I also came across many movies in common. And two things caught my eye:
  1- The phrase “he was a friend of God and man”…
  2- Light of My Life 2019 movie, should I watch and write about?
  I would love to find the opportunity and examine it carefully. And I’m going to read THE SHAPE OF WATER (2017) article, I was wondering what it said?
  good night 😉

  Liked by 1 kişi

 4. Link vermeden nasıl gördün, bravo! Arama için sağ üst köşede bir ana sayfa işareti var, açıldığında birza aşağıda arama satırı var. veya farklı seçeneklerle aramalar yapılabilir. Elbette bir düzene koymadığım bir sürü sistemler dizini var. Halledeceğim.
  Alıntılar önemlidir. Bu arada tekrar teşekkürler 😉

  Beğen

 5. Good morning 😉
  Wow, you digged a lot!
  1. I don’t remember where I wrote that sentence, could you refresh my memory?
  2. I was a bit disappointed with “Light of my life”. I would have liked it better but some elements in it really bored me. But you should try, that’s only my point of view.
  I hope you’ll like my little prose on “the Shape of Water”. I’ll be glad to read you. 😀

  Liked by 2 people

 6. Hi MW,
  There is another movie that caught my attention: Sous le Soleil de Satan. It caught my attention with Gérard Depardieu, and the word of Saint Augustin at the beginning of the article…
  I found “Des hommes et des dieux”. You said “Il était l’ami « des hommes et des dieux »”…

  Liked by 1 kişi

 7. Oh yeah, it was about Michael Lonsdale who passed away that year. He was a very religious man and played an unforgettable monk in this film. I am not that religious but I am touched by these films.

  Liked by 1 kişi

 8. Again, you found the right words for a monk! I don’t know why, but I saw this word and was impressed. Also, my belief is somewhat complicated. You are definitely the magician of words! 😉

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s