MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Benigni (2009)” ANİMATED SHORT FİLM


Aslı’nın Animasyon Kısa Film Seçimi…


Benigni (2009) : ANİMASYON KISA FİLMİ

 Film adına tıklayarak imdb sayfasına ulaşabilirsin!

Çarşambayı sel aldı gibi gelmiş olabilir ama Merkür, bu farklı animasyonu karşıma çıkarınca atladığım bir şeyler olduğunu hatırlattı. Biraz sıcaklar biraz da yoğun bir dönemin akabinde bayram tatili yapabilirim diye düşünmüştüm. Dinlenmenin bir yaşam biçimi aldığı şu son zamanlarda üretmeden duramadığımdan olsa gerek bu filmi boynumun borcu olarak hazırladım, nihayet.

Benigni (2009) : Kısa Animasyon, komedi dram türüyle yine bir öğrenci filmi. Animasyonun adı Benigni, ve bu defa Finlandiya’daki Turku Sanat Akademisi‘nde sınıf alıştırması olarak yaratılmış. Biraz eksantrik hikayesi ve cazibesi ile festivallere ve ardından ödüllere kavuşmuş. Kuklacılık, Stop-Motion ve bilgisayar destekli 2D animasyon ile üretilmiş. Turun Ammattikorkeakoulu stüdyosunda üretilen diğer ürünleri, stüdyo adına tıklayıp görebilirsin. Anime 8 dakika sürer. Yönetmenler; Elli VUORINENJasmiini OTTELIN, Pinja PARTANEN ve TURKU ARTS ACADEMY FINLANDIYA yapımı tarafından üretilen yapımcısı olarak Eija Saarinen adıyla tuhaf bir stop motion animasyon olarak Vimeo Grubu ve Kanalında yerini alır. Finlandiya yapımıdır.

Bir apartman dairesinde tek başına yaşayan bir adamın başına gelen trajik bir olayın gülünç hikayesi olarak özetlenebilir. Tuhaf bir yalnızlık hikayesi olarak, kolunun altında büyümeye başlayan tümör ile garipleştikçe garipleşen bir ilişki kurar. Aslı’nda yalnızlığın trajikomik öyküsü ile karanlık bir sapakta bir yıl kadar vakit geçirir. Hem komik, hem hüzünlü hem de şaşırtıcı olan bu animasyon, Future Shorts koleksiyonuna eklenmiş, ancak bu şirket, faklı bir gelecek için yaptığı şirket evliliklerinden sonra faaliyetleri durdurulmuş ve sitesi karanlığa gömülmüş görünüyor. Neyse biz filmin bir internet klasiği olma izinden festivaller yoluna sapalım: Kara komedi, yalnızlık ve dostluk temalı stop motion kısa film World Festival of Animated Film ile Haziran 2010 tarihinde seyahatine başlar.

Yönetmenleri tanıyalım: Jasmiini Ottelin (1982) ve Pinja Partanen (1984), ilk stop-motion animasyonu yönettiğinde Turku Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sanat Akademisi Animasyon Bölümü’nde öğrenciler. Elli Vuorinen, 2011 yılında Turku Sanat Akademisi’nin animasyon bölümünden mezun olur, kurucusu olduğu ve animasyon yönetmeni, animatör ve grafik tasarımcı olarak çalıştığı Pijama Films animasyon stüdyosu tarafından üretilen filmleri ile tanınırlığı arttırır. İsimlere tıklayarak yönetmenler ile ilgili diğer bilgilere ulaşabilirsin.

“Çok yorgundum; her şeyden.”

Charles Bukowski

Yalnızlığın bıkkınlığıyla tuhaf yollara sapan bu adamın animesini izlemek için 8 dakikalık videonun tamamını yukarıda paylaştığım video ile izlediğini umuyorum. Beğenilerini paylaşıyorum okurken bıkkınlığa meyl etmeyesin.

Kısa Animasyon Filminin Aldığı Ödüller:

 • Avrupa öğrenci filmleri kategorisinde seyirci ödülü, Premiers Plans, Fransa;
 • Gençlik Jüri Başarı Diploması, Tampere Film Festivali, Finlandiya;
 • En İyi Animasyon, İnsana Mesaj, St. Petersburg, Rusya;
 • En İyi Animasyon, Budapeşte Kısa Film Festivali, Macaristan;
 • KLIK! Uluslararası Öğrenci Ödülü: Mansiyon Amsterdam, Hollanda;
 • Altın Çizgi Film CICDAF 2010, Öğrenci Filmi Kategorisinde En İyi Öğrenci Filmi, Çin;
 • Dokukids ödülü, Dokufest 2010, Kosova;
 • İkincilik, Anifest, Hindistan;
 • Özel Mansiyon, Festival Brasileiro de Cinema Universitário, Brezilya;
 • En iyi öğrenci filmi, Fredrikstad, Norveç;
 • GDCA ödülü, PISAF, Güney Kore;
 • Avrupa Öğrenci Yarışması Programı birincisi, Animateka, Slovenya;
 • Seyirci Ödülü, Curta Sinema Festivali 2010, Rio de Janeiro, Brezilya;
 • En tuhaf ve en harika film için Seyirci Ödülü, Interfilm Berlin, Almanya;
 • Genç Jüri Ödülü, Early Melons 2011, Slovakya.

Bireyselleştikçe içe çekiliyor ve tüm tuhaflıkları normalleştiriyor ve kendi çapımızda hayatta olmanın tadını çıkaracak saçmalıklar icat edip, oyalanıyoruz ve buna da yaşamak mı diyoruz?

Aslı’nın Pencere Pervazında Tütün İçişi…

“İnsanın kendi doğasına yabancılaşması, kapitalist toplumun en temel kötülüğüdür.”

Karl Marx

Yorgunum…

Aslı’nda Her Şey Aslı İçin…

MERKÜR’ÜN ÇARŞAMBASI/ *”Benigni (2009)” ANİMATED SHORT FİLM” üzerine 9 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s