Sarı Hazan Kapıyı Çalıyor!/ *Little Women (2019)


Aslı nın Müzik Seçimi…

“Şimdi Beni Kurtar Gönül…!”

Eylül şarkıları ve hüznü ile başımızın tacı olacak gibi kapımızı çalıyor. Açsak da açmasak da geldi artık! Pencereden girdi bile serinliği ve griliği… Paspasın önünde az beklesin, hem daha yazlıkları kaldırmadım ki… Son mucizeler bulursa yüreği, kış üşümeden geçer belki… Belki de kuşları takip edersin, bavulunu alıp… “Gitme dedim gittin gönül…!”

*Aslı nın Film Seçimi..

(Film adı üzerine tıklarsan İmdb sayfasına gidersin!)

Little Women (2019) : Dram tarzında 1868 yıllarında yayınlanmış bir romanın son 7. film uyarlamasıdır.  Louisa May Alcott tarafından kaleme alınmış romanın Tiyatro oyunu, opera, müzikal, animasyon ve film uyarlamaları yapılmıştır. Devam niteliğinde iki ayrı kitap ile bir seridir. Little Men ve  Jo’s Boys isimli devam kitapları ile o tarihin en çok kazanan ve ödül alan kadın yazarının aynı zamanda Amerikan kadınlarına ilham olduğu bildirilmiştir. Aslında otobiyografik olarak yazılmış kitap, yeni bir edebi yazım tarzını da yaratmış ve ilerleyen dönemler için klasikler arasında yer alarak bir çok disiplinlerarası platformda referans kitap olarak gösterilmiştir. Sesli kitap olarak hazırlanıp kütüphanelerden dinlenebilme özelliği ile ulaşılabilirliği de arttırılmıştır.

Gelelim konusu ve 7. film uyarlaması olan yapıma; 135 dakikalık, 2019 yılında vizyona giren filmin ödülleri de var. 4 kız kardeşin hayatlarını, çocuklukları, gençkızlıkları ve aile yapıları, kadın/erkek ilişkileri, kadının sosyal hayatın içinde yer edinmesi gibi mikro ve makro düzeyde işlenen yapısında; topluma duygusal/zihinsel uyumlanma maceralarını da konu eder. Kadın yazar olarak kendi hayatını kaleme alan yazarın sonunun muğlak oluşu dikkat çeker.

İzleyiciyle dans ederek, ritmini zihnine uyumlar ve bildiğin ben ile bilinen ben arasında hayıflanırken buluverebilirsin kendini…

Yaşamı tekrar sorgulatan o kabullenmesi zor kurallarıyla yüzleşmek hazan mevsiminde içini burmasın… Su akar yolunu bulur, biliyorsun. Filmler baştacı olacak artık. Alış buna!

Aslı nın Film Seçimi..

İnsan her şeyi anlatamaz. Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Cengiz Aytmatov

Yetmez…!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s